„worden gebracht. De niet deelnemende korpsen van het „II Leger kunnen nu reeds halt houden. „Het snel bereiken van de Maas schijnt van ondergeschikte „beteekenis enz." Uit dezen brief blijkt duidelijk, dat Von Moltke reeds nu een juist inzicht in den toestand in groote lijnen had, in tegenstelling tot Prins FRIEDRICH KARL (commandant van het He Leger), die meende dat hij het afgemarcheerde leger van Bazaine volgde en bij Mars la Tour slechts met een achterhoede te maken had gehad. Eerst laat in den avond van 16 Augustus was de Prins, die zelf de leiding van den slag had overgenomen, overtuigd van de nood zakelijkheid om de andere korpsen van zijn leger zoo spoedig mogelijk aan te trekken, omdat met recht verwacht moest worden, dat Bazaine op den 17en Augustus met zijn overmacht den aanval zou voortzetten, waartegen het zwaar gehavende Hie A.K. geen krachigen weerstand meer zou kunnen bieden. Hij beval daarom het IXe A.K. zich bij het aanbreken van den dag te verzamelen op de hoogten Noord van Gorze, het Xlle A.K. 's nachts af te marcheeren om over Thiaucourt Mars la Tour te bereiken en zich daar op te stellen achter het Xe A.K., en aan het Garde A.K. onverwijld af te marcheeren over Beney naar Mars la Tour en op te stellen links van het Xlle A.K. Op deze wijze konden in den loop van den 17en Augustus zeven legerkorpsen tegenover den vijand worden vereenigd. Voor de Duitschers was het nu van belang om op dien dag geen gevechten uit te lokkenwij weten reeds dat Bazaine had besloten om dien dag naar Metz terug te gaan, waartoe ook hij geen gevechten wenschte. Op dien dag speelde zich dan ook het merkwaardige schouwspel af, dat het Duitsche front opmarcheerde tot ten Zuiden van den weg GravelotteSuzemont, terwijl het de Franschen zag en ongehinderd liet af marcheer en naar Ooste lijke en Noordoostelijke richtingen beide partijen zich beijverende elkander te ontwijken. De 17e Augustus 1870. Na den zwaren strijd op den 16en Augustus besloot Koning WILHELM om zich den volgenden dag reeds te 6.00 op het slagveld bij Flavigny te bevinden. Daar werd te 14.00 het operatiebevel voor den 18 Augustus uitgegeven, een bevel dat als volgt luidde, en dat wij uitvoerig zullen bespreken omdat het ten onrechte aan zeer scherpe critiek heeft blootgestaan. „Hoogte Z. van Flavigny, 17-8-70, 13.45. „Het II Leger zal morgen, den 18en, om 5.00 aantreden en, „links voorwaarts geëchelonneerd, tusschen de Yron en 557

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 5