Elke oorlog bevat zeer veel verschillende factoren, die het psychisch evenwicht kunnen verstoren. Toch weet de meerder heid van de militairen zich aan te passen, zonder belangrijke neurotische symptomen te produceeren. Zij, die ziek worden zijn de gepraedisponeerden, de nerveuzen, het zijn de menschen, die voor den oorlog al min of meer belangrijke neurotische verschijn selen vertoonden, zooals prikkelbaarheid, slapeloosheid, en der^e- ïjke. Deze menschen hadden reeds hun psychisch conflict, dat ze met geheel op hebben kunnen lossen. Het is de jonge man met de „Trotzemstellung" tegen zijn vader, die straks in den oorlo« de discipline niet verdragen kan. Het is de man, die geen bloed an zien, die straks bij de moordtafreelen zijn verdrongen sadisme met meer de baas kan. Het zijn al diegenen, die moeite hebben gehad om hun verboden neigingen te vergeten. Als bevorderend moment voor het ontstaan van neurosen moet ten slotte de lichamelijke uitputting genoemd worden, die optreedt door de langdurige vermoeienissen, het tekort aan slaap, en soms door onvoldoende eten. Resumeerende ontstaan de oorlogsneurosen door de vele psy chische conflicten, waarvoor de menschen in den oorlog gesteld worden, waarvan het conflict, tusschen angst en plicht de voor naamste plaats inneemt. De neurosen ontstaan echter alleen bij gepraedisponeerden, terwijl lichamelijke uitputting een bevorde- renden invloed heeft. Overgaande tot de symptomatologie dient vooropgesteld, dat de oorlogsneurosen geen enkel symptoom hebben vertoond, dat met reeds bekend was uit vredestijd. Het waren de oude bekende neurosen, alleen in veel grootere frequentie, namelijk neuras thenie, hysterie, phobieën, d wangpro cessen enz., waarvan de neurasthenie en de hysterie verreweg het meeste voorkwamen. De classificatie is echter zeer gebrekkig, overgangstoestanden zijn regel. Oppenheim heeft getracht nieuwe namen te verzinnen voor mm of meer karakteristieke ziektebeelden, zooals akinesia amnes- tica, myotonokloma trepidans en dergelijke moeilijk uit te spreken namen. Een criticus stelde voor deze woorden te gebruiken als testwoorden bij dementia paralytica, opdat ze tenminste ergens goed voor zouden zijn. Het lijkt ons beter, als we ons voorloopig maar beperken tot de oude begrippen neurasthenie en hysterie Het is een opvallend verschijnsel, dat beroepsofficieren zeer vaak neurasthenische klachten hebben. Terwijl soldaten en militieoffi cieren bij voorkeur hysterische verschijnselen krijgen. Neurasthenie is de naam voor een complex van verschijnselen die sterk herinneren aan het normale leven. Het is alleen een' overdrijving van verschijnselen, zooals we die dagelijks tegen komen. Op den voorgrond staat de prikkelbaarheid, verder onrust

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 60