gejaagdheid, vergeetachtigheid, moeite om zich ergens op te con- centreeren, gedeprimeerde stemming, slapeloosheid, impotentie, spoedige vermoeidheid, hoofdpijn, duizelingen, hartkloppingen, pijn in de hartstreek, snelle pols, maagklachten enz. Terwijl aan den eenen kant lichamelijke vermoeienissen als de hoofdoorzaak worden opgegeven, is het veelvuldig optreden in krijgsgevangen kampen, waar het leven in verveling en luiheid gesleten wordt, hiermee in lijnrechte tegenspraak. De „Stacheldrahtkrankheit", zooals de neurasthenische toestand genoemd wordt, die onder de krijgsgevangenen voorkwam, werd voornamelijk toegeschreven aan het langdurig en onafgebroken samenzijn met steeds dezelfde menschen. Al het doen en laten van de gevangenen was nauw keurig voorgeschreven, eiken dag precies hetzelfde. Alle hande lingen waren publiek, zelfs het baden en defaeceeren mocht niet alleen geschieden. De verveling was enorm, voor werk werd bijna nergens gezorgd, de gesprekken gingen steeds over hetzelfde, en ten slotte kende iedereen de verhalen van alle anderen. De menschen verveelden elkaar gruwelijk, zonder één moment aan elkaar te kunnen ontkomen. In den loop van de jaren werd de belangstelling in de buitenwereld steeds kleiner, zelfs de oorlog werd minder intensief gevolgd. In het begin werden nog clubs gevormd, cursussen en dergelijke georganiseerd, maar later ont stond een toestand van algemeene malaise. De menschen gingen mopperen, werden wantrouwig, maakten onder elkaar de heftigste ruzies. Homosexualiteit kwam veelvuldig voor. De neurotische verschijnselen, die volgens sommige schrijvers bij ongeveer 10 van de gevangenen optraden, vormden het ziektebeeld van een paranoide neurasthenieprikkelbaarheid, slapeloosheid, impo tentie, onrust en een sombere, wantrouwende, ruziemakerige gemoedstoestand. In de literatuur, welke wij in handen kregen, wordt niet dieper op het wezen van de „Stacheldrahtkrankheit" ingegaan. Interressant is, dat dezelfde toestanden gezien worden telkens als een groep mannen langen tijd van de overige wereld geïsoleerd samen leven, zooals op zeilschepen, op ontdekkings reizen, in sanatoria en dergelijke. Zoodat het lijkt, alsof een door het bewustzijn veroordeelde homosexueele factor hier een belang rijke rol speelt. De oorlogshysterie geeft alle verschillende ziektebeelden te zien, die in de psychiatrische literatuur reeds lang waren be schreven. De symptomen openbaren zich in de somatische of in de psychische sfeer. De lichamelijke verschijnselen zijn zeer gevarieerd, maar be paalde aandoeningen zooals doofheid, stomheid en vooral de paraplegie komen verreweg het meest voor. Het hysterisch symp toom is niet zinloos, is psychisch gedetermineerd. Vaak wordt de angst erin uitgedrukt. Zoo bijvoorbeeld in de zoo veelvuldige grove tremoren en bibberende knieën. Of de patiënt is in analogie 611

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 61