met het normale leven stom van schrik, zijn voeten zijn als verlamd, zijn vastgenageld aan den grond. Deze toestand van verlamming als reactie op een dreigend gevaar herinnert aan het zich dood houden van sommige kleine dieren, als ze in doodsgevaar verkeeren. Het meest uitgesproken treedt dit op bij stuportoe- standen, waarbij de patiënt blind, doofstom en totaal verlamd is. Doofheid en doofstomheid zijn zeer frequent. Tegenover orga nische doofheid is differentiaal-diagnostisch van belang, dat het gehoor door beengeleiding even erg gestoord is, als door de normale luchtmiddenoor-geleiding. Verder kan de patiënt als hij niet stom is, de geluidsterkte van zijn eigen stem regelen, wat de organisch doove niet goed volbrengt. In tegenstelling met den simulant reageert de hystericus niet op een onverwachtsche harde knal vlak bij zijn oor. Het functioneele karakter van de doof stomheid blijkt direct uit het feit, dat de patiënt wel lezen en schrijven kan. Gehoor en spraak komen steeds tegelijk terug, en wel dikwijls ineens door een emotioneele gebeurtenis. Het kan gebeuren, dat de patiënt ineens een uitroep slaakt en vanaf dat moment zijn spraak terug heeft. Soms volgt echter eerst nog een stotterperiode. Stomheid kan ook alleen voorkomen. Merkwaardig is, dat soms in den slaap hardop gedroomd wordt, wat aan simulatie doet denken, maar wat in het geheel niet zoo hoeft te zijn. Blindheid is minder frequent. Vóór den oorlog was hysterische blindheid een zeldzaam verschijnsel. Thans is het een betrekkelijk gewoon ziektebeeld geworden. Een plotseling naar het oog gebracht scherp voorwerp geeft niet de minste reactie, wat een simulant slechts met de grootste moeite zal- volbrengen. Verlammingen en contracturen compliceeren dikwijls verwon dingen. Het is dan meermalen moeilijk na te gaan in hoe verre hier sprake is van een organischen of van een hysterischen oor sprong. De verwonding zal door pijn vaak een contractuur veroorzaken, welke immobiliseert, en daardoor tegen pijn be schermt. Een zenuw kan geraakt zijn en een verlamming geven. Maar deze organische contractuur of verlamming kan hysterisch worden uitgebreid over het geheele lidmaat, zelfs over het halve lichaam. Een andere gang van zaken heeft men, wanneer de contractuur blijft bestaan, hoewel de wond genezen is. De orga nische aandoening gaat dan ongemerkt in een functioneele over. Een lang bestaande slappe of spastische verlamming zal tenslotte door de inactiviteit spieratrophie, en door de immobilisatie ver stijving van de gewrichten veroorzaken. Vasomotorische verschijn selen zooals acrocyanose en hypothermie zullen het beeld voltooien. De hysterische verlamming eindigt ten slotte als een organische onmogelijkheid tot bewegen. Toch zijn ook deze patiënten nog te genezen door in narcose de adhaesies in de gewrichten te verbreken en vervolgens psychotherapie toe te passen. Een langdurig aangelegde gipsspalk is vaak de reden tot 612

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 62