zijn ze gemakkelijk als hysterisch te herkennen. Bij hemianaes- thesie blijft de pisbuismonding steeds pijnlijk bij prikken aan beide zijden, wat bij een organische gevoelsstoornis natuurlijk uitgesloten is. Bij de differentiaal-diagnose van de lichamelijke stoornissen van psychischen aard, moet niet alleen rekening gehouden worden met organische ziekten, maar bovendien moeten simulatie en ag gravatie worden uitgesloten. De g'roote fout van de meeste leeken, die hysterie gelijk stellen met aanstellerij en simulatie, moet door ons worden vermeden. De hystericus is geen simulant, en hij zal zich ook heel anders gedragen. De simulant zal weinig meewerking betoonen bij het onderzoek, de hystericus daarentegen wordt graag onderzocht. De simulant zal zijn wantrouwen tegenover den medicus moeilijk heelemaal kunnen verbergen. Tijdens het onderzoek zal hij uit zijn humeur raken, op zijn gemak is hij in geen geval. Een nauwkeurige, liefst ongemerkte observatie van het gelaat en de houding van den patiënt, van kleine symptoomhandelingen, is één van de belangrijkste onderdeelen van het onderzoek. Hierbij moeten we er aan denken, dat de simulant van zijn kant het gezicht van den dokter zal observeeren, en zijn waakzaamheid zal verscherpen, zoo gauw hij lont ruikt. Bij de anamnese zal de weinig ontwikkelde simulant, die slecht op de hoogte is van de mogelijke ziekteverschijnselen, bang zijn zijn mond voorbij te praten. Hij zal zoo weinig mogelijk informaties geven. De intellectueel daarentegen zal een plausibel verhaal voordragen, en aldoor laten uitkomen, dat hij zijn uiterste best doet om den dokter zooveel mogelijk terwille te zijn. Typeerend voor simulatie is de overdrijving. De pijn is ondragelijk, hij trekt er een gezicht bij, alsof hij bijna dood gaat, de hand is totaal verlamd, kan niet de minste beweging uitvoeren, enz. Zulke ernstige verschijnselen zijn echter moeilijk vol te houden, en verraden zich gauw door een of andere tegenstrijdigheid. Bijvoor beeld de man met de ondragelijke pijnen zit smakelijk te eten. Zeer verdacht is ook het onveranderlijke karakter van de pijn. Eiken dag is de pijn precies even erg. De therapie heeft totaal geen uitwerking. De localisatie van de pijn is meestal slecht, vooral als de patiënt 't niet zien kan. Gesimuleerde motorische stoornissen kunnen zich verraden tijdens het uitkleeden, bij loopen en bij de aandacht afleidende handelingen. Het spreekt vanzelf, dat hierbij de patiënt niet merken mag, dat hij geobserveerd wordt. Hij mag trouwens nooit iets van wantrouwen merken. Ten slotte is de houding van zijn kameraden tegenover hem van belang. Deze toch zullen hem meestal door hebben, en al verraden ze hem niet, het feit, dat ze 'tland aan hem hebben, geeft te denken. De ■psychische stoornissen bij hysterie kunnen het karakter aan nemen van een delirium acutum. 614

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 64