Veelvuldig zijn angsttoestanden, waarbij de patiënt met wijd open oogen, gefronste wenkbrauwen, wijde neusgaten en even open mond, met een uitdrukking van doodsangst zit te mompelen. Deze toestanden zijn dikwijls gecombineerd met doofstomheid, soms ook met blindheid. Alleen de gelaatsuitdrukking verraadt dan de angst. Stuportoestanden worden beschreven, waarin de patiënt dagen lang verkeert zonder eenig teeken van geestelijk leven te geven. Verschillende schrijvers vertellen van toestanden van infantilisme, waarin de patiënt zich geheel als een klein kind gedraagt, in een kinderlijk taaltje spreekt, met kleurpotlooden en prentbriefkaarten speelt, aangekleed moet worden, met zijn handen eet enz. Toevallen komen zeer veel voor, en vertoonen de voor hysterie typische verschijnselen. Het beeld is zeer verschillend, van de lichtste aanvallen tot uren lang durende toestanden van „are de cercle". Het onbewuste uit zich dikwijls onverholen of in een doorzichtige symboliek. Zeer frequent zijn de zoogenaamde schemertoestanden, waarin de patiënt allerlei eingenaardige handelingen verricht, vaak deserteert, soms crimineele handelingen pleegt, waarvan hij zich later niets meer herinnert. Het is soms moeilijk deze toestanden van epilepsie te onderscheiden. Het geheugen is in de ernstige gevallen steeds gestoord. Er bestaat dan een amnesie, soms van het begin van den oorlog af, soms alleen over de laatste uren voor het uitbreken van de psy chose. Om bepaalde vreeselijke gebeurtenissen te vergeten, wordt het geheugen voor de heele periode uitgeschakeld. Psychische stoornissen kunnen primair optreden, of in aansluiting aan shock toestanden, zooals we die bij voorkeur na explosies zien optreden. Deze laatste psychotische toestanden zijn veelvuldig onder den naam shellshock beschreven, een naam, welke verwarrend kan werken, omdat heftige emoties alleen al voldoende zijn om shell shock te veroorzaken. Het is het moderne artilleriegeschut, dat op de menschelijke psyche een ontzettenden angstaanjagenden invloed heeft. De explosie, welke de menschen voor een deel vernietigt, voor een deel neersmakt en begraaft onder zand, neervallende boomen en instortende muren, heeft een dusdanig emotioneele uitwerking, dat op de periode van bewusteloosheid een delirium kan volgen. De shocktoestand hoeft niet onmiddellijk na het trauma op te treden. Soms weet de man eerst nog te ontkomen en de verbandplaats op te zoeken, om pas daar in te storten. Dit herinnert aan de moeder, die haar kind met tegen woordigheid van geest en doodsverachting uit een dreigend gevaar weet te redden, om dan na afloop in onmacht te vallen. De uitwerking van explosies op het centrale zenuwstelsel is verschillend, naar gelang van de heftigheid van de explosie en den neurotischen aanleg van het slachtoffer. Het lichamelijk 615

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 65