gevolg is dat van een commotio cerebri. Onmiddellijke dood is mogelijk, zonder dat microscopisch in de hersenen veranderingen te zien zijn. In andere gevallen zijn bloedingen gevonden, terwijl natuurlijk ook ernstiger hersenlaesies op kunnen treden. Maar de ernst van de commotio heeft geen invloed op het al of niet optreden van psychische stoornissen. Normale gezonde menschen, die zich hebben weten aan te passen aan het frontleven, zullen van de commotio cerebri herstellen zonder eenig neurotisch ver schijnsel. De man met den nerveuzen aanleg daarentegen zal ernstige psychische stoornissen vertoonen. Shellshock geeft een ziektebeeld, dat afwijkt van commotio cerebri door zijn psychi- schen inslag. De patiënt is bewusteloos, maar meestal niet zoo absoluut, afhankelijk van den ernst van de commotio, en de hevig heid van de emotie. Meestal bestaat een collapstoestand, kleine frequente pols, koude extremiteiten en koud zweet. De sensibele en sensorische waarneming is verminderd. Er is tremor, en van tijd tot tijd treden krampaanvallen op. De pupillen zijn wijd, de peesreflexen levendig. Vaak is er urine-retentie of incontinentie. Als het bewustzijn terugkeert, manifesteeren zich de hysterische verschijnselen duidelijker. De beenen blijken spastisch verlamd te zijn, een arm hangt slap neer, enz. De psychische symptomen ontwikkelen zich, de patiënten worden onrustig, gaan delireeren, hebben hallucinaties, het gelaat krijgt een angstige uitdrukking Woede-aanvallen kunnen optreden. Of er ontstaat een toestand van stille angst, de patiënt zit met wijd open oogen in bed, reageert niet op toespreken, zegt geen woord, maar maakt afweer- bewegingen, grijpt telkens naar zijn revolver enz. Of er ontstaat een stupor-toestand, waarin de wezenlooze patiënt slap en stil in bed ligt zonder op eenigen prikkel te reageeren, blind, doof, stom en verlamd. Al deze toestanden kunnen weken tot maanden aanhouden, om dan geleidelijk terug te gaan. De patiënt wordt kalmer en begint belang te stellen in zijn omgeving. Eerst heeft hij nog periodieke exacerbaties, ten slotte blijven deze weg, en een vrijwel normale toestand volgt, waarin alleen nog angstige droomen waarschuwen, dat de psyche nog niet in evenwicht is gekomen. Pas als ook deze uitblijven, kan van een genezing gesproken worden. Bij de ernstige vormen van neurasthenie en hysterie komen nogal eens lichte Basedowsymptomen voor. Bij shell-shock zou zulks in 10 van de gevallen het geval zijn. E.e.a. wordt toege schreven aan den invloed, welken emoties via het verlengde merg op de interne secretie kunnen uitoefenen. Het is bekend, dat boosheid en angst beide het adrenalinegehalte van het bloed ver- hoogen, waardoor de bloeddruk stijgt en glycogeen in suiker wordt omgezet, 2 processen, die snelle actie mogelijk maken, zoo als dat voor vechten of vluchten noodzakelijk is. 616

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 66