De therapie van de oorlogsneurosen is van het grootste belang, omdat hierdoor de ziekteduur aanmerkelijk wordt bekort, ern stige gevolgtoestanden zooals verstijfde ledematen worden voor komen, en veel psychische stoornissen, welke anders permanent gebleven zouden zijn, genezen worden. Vooropgesteld moet wor den, dat de van zijn neurose genezen man wel zijn neurose, maar niet zijn nerveuzen aanleg is kwijtgeraakt. Met andere woorden, dat een recidief te verwachten is, als hij weer naar het front teruggestuurd wordt. De man met een neurotische praedispositie hoort niet aan het front thuis. Zijn militaire waarde is hoogst twijfelachtig. Niet alleen, dat hij als soldaat op het critieke moment ziek zal worden, maar bovendien zal hij door zijn voorbeeld besmettelijk werken en zullen vooral de hyste rische angsttoestanden een demoraliseerenden invloed op den troep uitoefenen. De neurosepatiënt kan voorgoed afgeschreven worden als frontsoldaat, het is het beste hem terug te sturen naar het achterland, waar hij garnizoensdiensten kan verrichten, in munitiefabrieken kan werken enz. Wordt deze gedragslijn gevolgd, dan wordt dus toegegeven aan den onbewusten wensch van den patiënt om te ontvluchten aan de gevaarvolle situatie. De patiënt krijgt dus ronduit gezegd zijn zin. En dit zal waar schijnlijk een stimulans zijn voor andere militairen met een neuro- tischen aanleg om ziek te wonden. Of het juist is aan dit bezwaar tegemoet te komen door de lichte gevallen van hysterie toch weer naar het front te sturen, met de zekerheid ze over eenigen tijd met een recidief terug te zien komen, is moeilijk uit te maken. De oorlogsneurosen ontstaan bij gepraedisponeerden door een of ander zielsconflict, waar ze niet uit kunnen komen. Dit actueele zielsconflict wordt door den oorlog gegeven. Hoeft de patiënt niet meer terug naar het front, dan vervalt het actueele conflict en de neurose heeft geen reden van bestaan meer. Het terug sturen naai- het achterland is dus een causale therapie. Verreweg de meeste hysterische symptomen zijn door suggestie in korten tijd te genezen. Wanneer nu tegelijkertijd het actueele conflict wordt opgeheven door den man van verderen frontdienst vrij te stellen, is een blijvende genezing te verwachten. De ernstiger vormen van hysterie leveren echter meer moeilijkheden op. Het zijn de menschen, die vóór den oorlog reeds groote moeite hadden met een psychisch conflict, die meestal eerder hysterische verschijnselen vertoond hebben. Voor deze menschen was de oorlog slechts de laatste druppel, die de kruik deed overloopen. Het spreekt vanzelf, dat in deze gevallen een eenvoudig wegsug- gereeren van een symptoom, als het lukt, den met zijn psychische moeilijkheden worstelenden mensch geen steek verder brengt. Hij zal nieuwe symptomen produceeren, en de oude zullen terug komen. Alleen een psychoanalytische behandeling zal hier 617

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 67