kunnen helpen. De op hysterie berustende lichamelijke stoornissen zijn over het algemeen in korten tijd te genezen. In den wereld oorlog werden hoofdzakelijk 3 methoden gevolgd, namelijk geweld, suggestie en hypnose. De geweldmethode stelt zich ten doel het ziek zijn voor den patiënt dusdanig onaangenaam te maken, dat hij het niet meer verdragen kan, en uit wanhoop vlucht in de gezondheid. De patiënt wordt krachtig aangepakt, met sterke pijnlijke electrische stroomen bewerkt, ondergaat honger en dorstkuren, moet in de donkere kamer verblijven, het is hem verboden brieven te ont vangen, kortom het leven wordt hem op allerlei wijzen onaange naam gemaakt. Tegenover het „Krankheitsgewinn" het ontsnapt zijn aan de gevaren van den oorlog, wordt zooveel narigheid gesteld, dat zelfs het frontleven nog te verkiezen is. Het spreekt vanzelf, dat deze methode in staat is in minimalen tijd den onbe- wusten wil tot ziek zijn te breken. Het symptoom verdwijnt en de patiënt is genezen, althans voor zoolang het duurt. De ervaring leert echter, dat bij geen enkele methode zooveel recidieven voor komen als bij deze. Bovendien treden zeer ongewenschte gevolgen op. Het is hetzelfde als met nerveuze kinderen. Deze kunnen meestal door geweld wel gedwongen worden, maar de hardhandige behandeling heeft voor de psyche vaak onherstelbare gevolgen. De methode is weinig zachtzinnig, en slechts een klein deel van de medici zal hier plezier in hebben. Door suggestie worden duurzamer resultaten bereikt. De ver houding tusschen medicus en patiënt is hierbij een geheel andere. De patiënt wordt niet als een simulant, als een kwaadwillige beschouwd, maar als een zieke, die zelf naar zijn genezing verlangt. Geloof in den goeden wil van den patiënt moet vooropstaan. Daarom is het ook niet gewenscht tegenover de patiënten of buitenstaanders het woord hysterie te gebruiken. De doorsnee leek immers zal dit met simulatie vereenzelvigen. Het vertrou wen van den patiënt moet worden gewonnen. Niet alleen door een nauwkeurig onderzoek, maar de medicus moet ook overigens toonen belang te stellen in den mensch. Hij moet tijd hebben voor zijn patiënten. Hij moet hen laten uitpraten. De beste medi cijn is de verzekering, dat de patiënt niet meer teruggestuurd zal worden naar het front. Hiermee wordt een belangrijk causaal moment van de neurose opgeheven. Dan wordt de suggestie inge zet met de verzekering, dat de man in ieder geval genezen zal. Hij moet zelf meewerken door geregeld te oefenen, onder de persoonlijke leiding van den medicus, die zijn suggesties geeft. De uitvoering van de oefeningen kan dan met behulp van ver trouwd personeel geschieden. Bovendien wordt de electrische behandeling ingezet, die een zeer sterken suggestieven invloed heeft. 618

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 68