Bij contracturen is het nuttig, eenige uren per dag passieve beweging toe te passen, die de gespannen spieren vermoeien. Bovendien gaat hier een suggestieve invloed van uit. Reeds lang bestaan hebbende contracturen moeten eerst in narcose geweld dadig opgeheven worden, de adhaesies in de gewrichten moeten worden doorgescheurd. Daarna wordt de patiënt eenige dagen met lust gelaten om de reactieve ontsteking te laten bedaren. Dan wordt begonnen met massage en passieve bewegingen. Als voor beeld van een suggestie het volgendebij een spastische paralyse gepaard met acrocyanose en hypothermie wordt den patiënt gezegd, dat hij zijn arm of been niet bewegen kan, omdat die verstijfd is van de kou. Als nu door diathermie, wrijven enz. het lidmaat verwarmd wordt, moeten het gevoel en de kracht geleidelijk terugkeeren. De electrische belta11d.elï.itg moet met tact worden begonnen. De patiënt moet worden gerustgesteld, dat het geen pijn zal doen. In het begin zullen zachte stroomen worden aangewend, die dan geleidelijk worden opgevoerd. Deze behandeling gaat natuurlijk met suggesties gepaard. De medicus begint met uit te leggen, welke bedoeling hij er mee heeft, en wat hij van de behandeling verwacht. Bijvoorbeeld: hij zal tegen den blinde zeggen, dat de oogen geschokt zijn, zoodat de fijne lichttrillingen niet sterk genoeg meer zijn om te worden waargenomen. Met behulp van de electriciteit zullen nu de lichttrillingen versterkt worden, en zal de patiënt iets kruinen waarnemen. Eerst alleen nog maar licht en donker, dan vage schaduwen enz. De faradische stroom wordt dan op den orbitaalrand aangewend, en geleidelijk ver sterkt. Bij doofheid kan een dergelijk verhaal worden gedaan, waarbij de electriciteit als loudspeaker optreedt. Bij stomheid en aphonie past men den stroom toe op het strottenhoofd en laat men den patiënt klinkers uitspreken. Bijna steeds is één zitting voldoende om dit symptoom te doen verdwijnen. Bij verlam mingen wekt men eerst een contractie op, en als de spieren zich samentrekken, deelt men den verrasten patiënt verheugd mee, dat de spieren niet werkelijk verlamd zijn. Immers ze geven prachtige contracties. Verlamd zijn ze niet, de patiënt heeft er alleen maar de macht over verloren. Hij moet nu zijn wil oefenen, door telkens als de medicus electrisch een contractie opwekt tegelijk te trachten zelf de spieren samen te trekken. Dan zal hij al gauw merken, dat hij weer macht over zijn spieren krijgt, eerst een weinig, langzamerhand meer. De aard van de suggesties moet natuurlijk terdege rekening houden met het intellect van den patiënt. Sensibiliteitsstoomissen worden meestal in enkele minuten door een faradische naald genezen. De actieve oefeningen in het bewegen eischen zeer veel van het geduld van den medicus en het verplegend personeel. Vooral 619

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 69