„Gorze beken (in het algemeen tusschen Rezonville en Ville „sur Yron) oprukken. „Het VIII A.K. zal zich op den rechtervleugel van het II „Leger bij deze beweging aansluiten. „Het VII A.K. zal aanvankelijk tot taak hebben den marsch „van het II Leger tegen gebeurlijke ondernemingen van „Metz uit te beveiligen. „Verdere regelingen zal Zijne Majesteit de Koning doen „afhangen van 's vijands handelingen. „Berichten aan Zijne Majesteit gaan tot nader order naar „de hoogte Z. van Flavigny. Von Moltke. a. Hoewel men in het Groote Hoofdkwartier nog geen enkele zekerheid had omtrent verblijf en voornemens van den tegen stander, werd reeds te 14.00 het bevel voor den volgenden dag uitgegeven. Waarom is op dit vroege uur het bevel reeds uitgegaan, terwijl toch nog vele uren met daglicht beschikbaar waren om nadere gegevens te verzamelen Koning WILHELM was al van '8.00 af op den heuvel van Flavigny, waarheen hij van Pont-a-Mousson was geredenin vogelvlucht is dit een afstand van 22 V2 km.x) Te 14.00 hadden de 73-jarige Koning en zijn bijna 70-jarigen stafchef dus reeds een gansche dagtaak volbrachten voor den 18en had men een gevechtsdag te verwachten met nieuwe inspanningen, zoodat een behoorlijke nachtrust onontbeerlijk was. In de omgeving van Flavigny, waar alle plaatsen vol waren met gewonden uit den slag van Vionville en Mars la Tour, was geen behoorlijk kwartier voor het omvangrijke Gr.Hd.Kw. te vinden, weshalve de Koning- besliste, dat naar Pont-a-Mousson zou worden teruggekeerd. Dit bracht weer met zich mede een rit daarheen op 17 Augustus en in den vroegen morgen van den 18en Augustus weder terug naar Flavigny, zoodat het Gr.Hd.Kw. buiten zijn gewone werkzaam heden in 24 uren tijd 70 km moest marcheeren. Uit overwegingen van deferentie tegenover den bejaarden monarch-opperbevelhebber diende dus het bevel voor den 18en Augustus reeds te 14.00 te worden uitgegeven, toen nog zeer onvolledige gegevens omtrent den vijand binnen waren. Voor een jeugdiger veldheer, zooals NAPOLEON I in zijn tijd, zouden die moeilijkheden niet hebben bestaanhij zou te midden van een van zijn korpsen hebben gebivakkeerd en zich aldus den geheelen verderen dag van 17 Augustus hebben kunnen wijden aan de verdere verkenning. 558 Wij geven ter vergelijking hiermede enkele ongeveer gelijke afstanden op de Java-kaartvan Buitenzorg tot Tjimanggis, van Bandoeng tot Tjibogo (W. van Padalarang), van Salatiga tot Oengaran, van Malang tot Poer- wosari.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 6