de loopstoornissen moeten met groote blijmoedigheid aldoor maar weer aangemoedigd en gecorrigeerd worden. Het beste is, als men op den grond een lijn trekt en ter weerszijden hiervan voetaf drukken schildert, waar de patiënt precies zijn voeten op moet zetten. De hypnose is door verscheidene medici toegepast, om in een enkele zitting door posthypnotische suggesties symptomen te doen verdwijnen. Dit lukt inderdaad schitterend, maar recidieven zijn veelvuldig, terwijl, en dat is het hoofdbezwaar van deze methode, een afhankelijkheidstoestand ontstaat van den patiënt ten opzichte van den dokter. E.e.a. geeft een nieuwe bron van psychische con flicten neurotische verschijnselen zullen dan ook niet uitblijven. De psychoanalytische behandeling is de eenige, welke in staat is de geheele persoonlijkheid te genezen. Het actueele conflict, dat door den oorlog gegeven wordt, is gemakkelijk uit te schakelen, door den patiënt van verderen frontdienst vrij te stellen. Maar de dieper wortelende conflicten, die zijn neurotische praedispo- sitie veroorzaken, moeten worden opgelost, vóór we van een volledige genezing kunnen spreken. Terwijl de suggestieve behan- eling alleen maar het onkruid afsnijdt, roeit de psychoanalytische therapie het kwaad met wortel en al uit. Deze behandeling echter kost zeer veel tijd, en kan dus in de oorlogshospitalen onmogelijk worden toegepast. Hoogstens kan een vereenvoudigde oppervlak kige psychoanalyse helpen om de symptomen te begrijpen, en iets te vermoeden van de conflicten van de menschelijke ziel. In September 1918 werd van regeeringszijde in de centrale landen de toezegging gedaan, dat psychoanalytische stations zouden worden opgericht ter behandeling van de oorlogsneuro- sen. De spoedig daarna gesloten wapenstilstand heeft de uitvoering van deze plannen echter verijdeld. Het was niet meer noodig, de meeste oorlogsneurosen verdwenen als sneeuw voor de zon! Bij de behandeling van shellshock moet allereerst de collaps toestand bestreden worden. Deze berust op een verlamming van het verlengde merg ten gevolge van de heftige emoties. De pols is klein en frequent, de bloeddruk is gedaald, de extremiteiten zijn koud, en het gelaat is bedekt met koud zweet. Deze toestand kan verergeren om ten slotte met den dood te eindigen. Een juiste behandeling is dus van het grootste belang. Jammer genoeg zijn onze middelen gebrekkig. De patiënt moet absolute rust hebben. De kamer zal vrij donker gehouden moeten worden, terwijl de grootste stilte moet worden betracht. Doorliggen moet worden voorkomen en een eventueele urineretentie gecatheteriseerd Voeding zal dikwijls rectaal en intraveneus moeten worden toege diend. Gomoplossingen worden graag intraveneus ingespoten. Voor adrenaline wordt gewaarschuwd, omdat door de arterieele vaatcontractie de hersenanaemie slechts zou verergeren. Bij zeer lagen bloeddruk wordt we 1 pituitrine gegeven 620

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 70