6. BOEKBESPREKING. Justus SchmidtKriegswiehtige Industrie im System der Wirtschaftspolitik. Met de publicatie van dit 100 bladzijden tellende werkje in klein formaat heeft S, blijkens de inleiding, de bedoeling gehad om den velen, die thans m Duitschland zijn geroepen om hunne krachten te wijden aan den opbouw van een „Wehrwirtschaft", inzicht te geven in het belangrijkste deel van het daarmede samenhangende vraagstuk der industrieele oorlogsvoorberei ding, nml. het voorbereiden van de „Kriegswiehtige Industrie" op haar oorlogstaak. De wijze, waarop de stof is behandeld, is volkomen geëigend om in breeden kring belangstelling voor den inhoud te wekken. Alle zijden van het vraagstuk worden in populair-wetenschappelijken betoogtrant en in logische volgorde onder de loupe genomen, zoodat een ieder, die de moeite wil nemen zich een inzicht in de behandelde materie te verschaffen, daartoe door dit werkje op gemakkelijke en vlugge wiize wordt in staat gesteld. Het vraagstuk is ook over het geheel los van bepaalde politieke ideolo gieën behandeldde ontwikkelde richtlijnen zijn daarom ook voor de betrokken instanties in Ned.-Indië de bestudeering ten volle waard. (Dat het behandelde vraagstuk uitermate actueel mag worden genoemd moge o.m. daaruit blijken, dat volgens een Reutertelegram van 23 Juni uit Tokio door het Japansche ministerie van oorlog heden ten dage aan den ministerraad een ontwerp voor een vijfjaren-plan voor de ontwikkeling van de industrie is voorgelegd, waarvan de uitvoering op 9000 millioen Yen wordt geschat, met bestemming van een half milliard voor de vervolmaking van de munitie-industrie). In het eerste hoofdstuk van het onderhavige werkje worden door S de beginselen besproken, welke maatgevend zijn voor de bepaling van de belangrijkheid van een industrie-bedrijf voor de oorlogvoering. Het bepalen van den graad van belangrijkheid volgens die beginselen wordt noodzakelijk geacht om op logischen grondslag tot een differentieering te kunnen geraken van de uit een oogpunt van oorlogsvoorbereiding ten opzichte van de verschillende bedrijven te nemen maatregelen. Bruikbaar acht S. het, reeds in den oorlog van '14'18 in de Vereenigde Staten van N. A. toegepaste, systeem van onderscheiding der bedrijven naar de vol gende beginselen a. de beteekenis van het voortgebrachte product in oorlogstijd, de verhou ding tusschen productie en gebruik en het nut, dat ervan wordt getrokken b. de noodzakelijkheid de totale productie van de verschillende voortbreng- selen der industrie in stand te houden of op te voeren c. het aandeel van elk bedrijf afzonderlijk in de totale productie van belangrijk te achten voortbrengselen. Met inachtneming van deze beginslen werden de „kriegswiehtige" indus trieën in vier klassen ingedeeld. In de eerste klasse werden ondergebracht de bedrijven, die specifieke weermachtsbehoeften afleverden, in de tweede klasse de basisindustrieën voor de metaalnijverheid, alsmede mijnbedrijven in de derde klasse de niet in de eerste groep gerangschikte metaalbedrijven'

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 74