634 kan hierbij behulpzaam zijn. Een idee, dat echter wel weinig aanhangers zal vinden. Ook wijst S. nog op de opvatting in T.S. en It., dat de art. steun moet verleenen vóórdat de inf. er om vraagt. Afgezien van de gevaren en nadeelen, welke hieraan kleven, moge worden opgemerkt, dat deze methode in theorie heel fraai aandoet doch in de practijk meermalen onuitvoerbaar zal blijken. In D.W. 19 breekt v.N. in Zusammenwirken von Inf. und Art. een lans voor een methode waarbij de wapens in inniger verband optreden en oefenen. Volgens S. dient de inf.-art. per reg.inf. te bestaan uit 1 afd. van 1 bij.vdhw. en 2 bijn. vd., alles autogeschut, terwijl als div.art. (Führer Art.) zou kunnen worden volstaan met 1 It.- en 1 zw.afd. Wat de sterkte per div. betreft komt deze org. ongeveer overeen met wat vele schrijvers in D. zich per div. wenschen. Tijdens de eerste opleidingsperiode blijven de inf.bijn. geheel bij de art. doch zoodra de inf. haar oefeningen in grooter verband aanvangt, wordt de afd. daar blijvend bij ingedeeld. Voorts dienen op het programma oefeningen voor te komen waarbij de art. met scherp schiet terwijl de inf. zich nabij de bijn. of nabij het doel ophoudt voor de aardwg. deele men gep.voertuigen in, voorzien van korte golf ra.materieel. S. acht het niet uitgesloten, dat er tijdens deze oefeningen menschenlevens verloren zullen gaan, doch deze verliezen zinken in het niet tegenover die, welke men bij achterwege lating van die oefeningen zal lijden in de eerste gevechten. Luchtdoelartïllerie. In D.L.L. Feb. geeft Mj. Schilffarth beschouwingen over Abwehrmittel gegen Tiefangriffe von Flugzeugen. Bedoelde aanvallen worden gekenmerkt door snelheid en verrassing zoodat de verdediger in de eerste plaats zorg dient te dragen voor een goede luchtwg. De afweerwapens bestaan uit 3 groepen gewn. (karn), (ld.) mitrn. en (semi-) aut.lt.ld.art. De ervaringen in Abessynië toonden aan, dat de waarde van gewn. nog steeds belangrijk is derhalve vergroote men hun aantal en vermindere dat van de pistolen. Ten aanzien van de mitrn. verdient het aanbeveling, alle wapens in te richten voor de bestrijding van luchtdoelen zij dienen te worden gebezigd in groepen van 3 a 4 stukken en kunnen tezamen met de bij .bediening van de middelbare en zw.ld.bijn. worden gebezigd voor de vdd. daarvan tegen aanvallen op geringe hoogte indien daarvoor geen It.bijn. beschikbaar zijn. Hoewel geen juiste verhouding is op te geven tusschen de aantallen lt.- en andere Id.bijn., zal men steeds over veel meer lt.- dan ander ld.geschut moeten beschikken daar de dracht daarvan geringer is en voor de vdd. van elk object normaal een cirkelopstelling geboden blijft omdat de aanvalsrichting niet bekend is. Voor wat betreft de opstelling wijzen wij op hetgeen mj. Koppen tijdens een te Soerabaia gehouden voordracht (in druk verschenen in het T.R.O. Mei) mededeelde, nml. dat men langzamerhand de opstelling van de bijn. op een cirkel met een straal van 12 km verlaat voor een systeem waarbij de vlgn. in een 2V2 km breede ring gedurende en door minstens 3 bijn. onder vuur worden genomen. Na enkele beschouwingen over de gebruikswijze van de afweerwapens, welke, zooals gnl. Rieder in Fliegerabwehr (W.F.M., Jan.) verduidelijkt, wordt bepaald door de aanvalsmethoden van het luchtwapen en de eigen schappen van de afweermiddelen, brengt ook deze S. de opstelling ter sprake. Hij blijkt echter nog de oude opvatting te zijn toegedaan en wenscht de vlgn. alvorens zij het object kunnen bereiken, gedurende 4' a 3' of 2y2' door 1 a 2 bijn. onder vuur te nemen waardoor bij een vliegsnelheid van 300 km/u en een max. dracht van 11 km bij een doelhoogte van 3 km 4 of 3 bijn. noodig zijn, welke met een onderlingen afstand van 15i/2 0f 12% km zijn opgesteld op een cirkel met een straal van 9 km. Een vluchtige beschouwing van deze gegevens leert, dat slechts indien het doel midden tusschen twee bijn. doorvliegt aan den gestelden eisch wordt voldaan kiest het zijn weg recht over een bij., dan zal het gedurende eenigen tijd practisch

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 84