e. Eén punt eischt nog nadere toelichting, nl. dat het bevel zich alleen tot het He Leger richtte, terwijl het Ie Leger als zoodanig niet werd genoemd, hoewel over 2 van zijn 3 legerkorpsen werd beschikteen omstandigheid, welke de cholerische generaal Von Steinmetz stellig niet zonder meer zou laten passeeren. Dat deed hij dan ook niet. Hij achtte zich „rücksichtslos" behandeld en beklaagde zich daarover bij Von MoltkeVon Steinmetz behoorde tot die generaals, welke meenen, dat zij over de onder hunne bevelen gestelde troepen een soort eigendoms recht bezitten. Von Clausewitz drukt dat in „Vom Kriege" (5 Buch, 5 kapitel blz. 25, uitg. 1880) als volgt uit „dasz ein Befehlshaber an allen Theilen seines Corps eine „Art von Eigenthumsrecht zu haben glaubt und sich fast „jedes mal widersetzt, wenn ihm ein Theil davon auf kürzere „oder langere Zeit entzogen werden soil."; omdat immers zijn directe machtsuiting een resultante is van de werkingsfeer van de onmiddellijk aan hem onderge schikten Men dient bij Von Moltke's besluit echter te overdenken, dat hij met den generaal Von Steinmetz de onaangenaamste erva ringen had opgedaan, omdat op de eerste plaats deze generaal geen Moltke-sche strategische plannen begreep, en op de tweede plaats door een naijver (als bijv. bij Spicheren getoond) in staat was om het geheele operatieplan grondig te verstoren als hij niet aan banden werd gelegd. Dat het Vile A.K. aanvankelijk tegen ondernemingen van Metz uit moest beveiligen was een gevolg van Von Moltke's veronder stelling, dat Bazaine naar het Noorden zou afmarcheeren. Voor wie strategisch kan denken was dit duidelijk Von Moltke wilde op den 18en marcheeren om de Franschen tijdens hun marsch naar het Noorden en Noordwesten aan te grijpen echter hield hij tevens rekening met de mogelijkheid dat de vijand in Metz bleef, waartoe hij het Vile A.K. opdroeg aanvankelijk voor de beveiliging op het draaipunt te zorgen. Op Von Steinmetz' klachten antwoordde Von Moltke dan ook in de volgende rustige en duidelijke termen „Hd.Kw. Pont-a-Mousson, 18-8-70, 4.00. „In de bevelsverhoudingen van het I Leger is niets veran derd. Directe bevelen van Zijne Majesteit zullen ook heden „op het slagveld worden gegeven. „Het VII A.K. zal aanvankelijk een defensieve houding „dienen aan te nemen. Het verband met het VIII A.K. kan „slechts voorwaarts gezocht worden. 560

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 8