642 voor de uit te geven bevelen. Tijdens de vlucht staan de te vervoeren miln. onder het bevel van de vlg.cdtn. In de lucht is het luchtwapen verant woordelijk voor de bescherming en verdediging. Na een noodlanding wordt het vlg. beschermd door de vervoerde miln. v. d. E. Luchtbescherming. De luchtbeschermingsorganisatie van de burgerbevolking van Eindhoven, brochure van het Hoofd van den luchtbeschermingsdienst te Eindhoven. In het voorwoord zegt de burgemeester van Eindhoven zeer te recht, dat deze brochure zeker aanspraak mag maken op een woord van aan beveling niet alleen om het werk daaraan besteed, maar meer nog om haar doel, nml. het verschaffen van inlichtingen omtrent de organisatie en hare wijze van werken. Na een korte inleiding behandelt S. de organisatie van den luchtbescher mingsdienst, waarbij hij nadruk legt op een juiste en doelmatige „zelfbe scherming". Vervolgens worden behandeld het gasgevaar, de wijkafdeeling, de waarschuwing en alarmeering, de verduistering, de brandweer, de tech nische gemeentelijke diensten en de verbindingsdienste.e.a. biedt geen nieuwe gezichtspunten. Bij zijn beschouwingen betr. het personeelsvraagstuk wijst S. er op, dat voor een gemeente als Eindhoven zeer veel personeel noodig is men is echter niet alleen op mannelijke krachten aangewezenook de vrouw kan op menig gebied zeer nuttig werk verrichten, evenals de jeugd jongens en meisjes van 14 tot 18 jaar kunnen goede krachten vormen bij nagenoeg alle hulpdiensten, maar vooral bij den alarmeeringsdienst, uit kijk- en luisterdienst en verbindingsdienst. De werkzaamheden van de vrouw en de jeugd worden in een afzonderlijk hoofdstuk behandeld. Over het algeemeen een zeer lezenswaardige brochure (vooral, omdat zij populair is gehouden) waaruit ook onze hoofden van luchtbeschermings diensten waardevolle gegevens kunnen putten. Luchtgevaar Maart 1937. Waterleiding en luchtbescherming door J. Jaring, Hd. van den luchtbe schermingsdienst te Gouda. S. wijst er op, i.v.m. hetgeen wordt genoemd in „Richtlijnen voor het samenstellen van het gemeentelijk luchtbeschermingsplan" speciaal v.w.b. de maatregelen te nemen door bedrijven, welke tijdens den luchtaanval moeten blijven functionneeren ter voorziening in de noodzakelijke behoeften der bewoners, dat het hem gewenscht voorkomt, tot inlichting van betrok kenen, dat omtrent het vaststellen der maatregelen en over den uitslag van gehouden proeven in het hiervoor aangewezen tijdschrift „Luchtgevaar" duidelijk en zakelijk van gedachten wordt gewisseld. [Ook voor ons is dit van belang het is te hopen, dat de hoofden van de luchtbeschermings diensten zich hieromtrent beknopt en zakelijk verstaan met het Departement van Binnenlandsch Bestuur], S. geeft daarom ter inleiding een korte beschouwing over de voorwaarden, waaraan z.i. een waterleidingbedrijf heeft te voldoen om tijdens een luchtaanval te kunnen blijven doorwerken. Deze voorwaarden (ook voor ons van belang) vat S. als volgt samen a. De machine- en buisleidinginstallatie (inbegrepen de energiebron) op het (de) pompstation(s) moeten voldoen aan den eisch, dat het mogelijk is bij eventueelen voltreffer op watertoren, machineinstallatie, buisleiding of andere kunstwerken of door instorting van omhullende gebouwen, zonder veel en kostbaar oponthoud de ravage te herstellen, dan wel door omzetting en overschakeling van machines en buisleidingen den watertoevoer naar de afnemers zoo spoedig mogelijk weder te doen

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 92