6-M Het meten van de vlieghoogte. Ten slotte wordt in deze aflevering behandeld de hoogtemeter 't Hart. Deze hoogtemeter bestaat uit a. een prismakijker met verdeeling fa. een opzetstuk, dat loodrecht en vast op het middenstuk van den kijker bevestigd is c. een kwadrant, waarop een graadverdeeling en de lijnen (krommen) voor het aflezen van de hoogte (in hectometers) zijn geëtsthet kwadrant is vrij beweegbaar aan het opzetstuk bevestigd m.b.v. een as met schroef d. een vaste liniaal, waarop de mogelijke vliegtuigbreedten (of romp- lemgten) in meters zijn aangegeven, deze vaste liniaal is aan het topeinde van het opzetstuk bevestigd e. een schuifliniaal, verschuifbaar over de vaste liniaal en daarop vast gehouden d.m.v. een klemmende veer. Op deze schuifliniaal zijn ver deelingen aangebracht, welke correspondeeren met de in den prisma kijker af te lezen %x> verdeelingen een drukknop, welke in normalen toestand het kwadrant vasthoudt. Is deze knop ingedrukt dan kan het kwadrant vrij bewegen. Het bepalen van de vlieghoogte m.b.v. dit instrument valt feitelijk uiteen in drie gedeelten, nml. a. het bepalen van den afstand van den waarnemer tot het vliegtuig fa. het bepalen van den hoek, waaronder het vliegtuig boven den horizon zichtbaar is c. het berekenen m.b.v. beide vorengenoemde gegevens van de vlieghoogte. Voorbeeld 1. De kijker wordt op het vliegtuig gericht, waarbij de drukknop wordt ingedrukt. Men leest het aantal af, hetwelk het beeld van het vliegtuig in den kijker beslaat. Men vindt dan, dat de schijnbare grootte bijv. 5 bedraagt. Men laat den drukknop los op het moment, dat men het aantal °/oo heeft afgelezen. 2. Men bepaalt m.b.v. de verstrekte modellen van vliegtuigen en de tabellen der daarbij behoorende vleugelbreedten, de breedte van het vliegtuig. Deze breedte is bijv.12 m. De verschuifbare liniaal wordt zoodanig verschoven, dat de bovenkant op 12 slaat. 3. Men zoekt op de verschuifbare liniaal het cijfer 5 (aantal gemeten °/oo) en leest op de kromme lijn, welke daar de liniaal snijdt, direct de hoogte in hectometers af, nml. 14 hm 1400 m. Buitenlandsch nieuws Bulgarije Medio 1936 is de wet op de luchtbescherming tot stand gekomen. In Bulgarije berusten de leiding en het toezicht bij het Ministerie van Oorlog; het ministerie stelt een algemeen luchtbeschermingsplan samende practische uitvoering en de controle berusten bij den generalen staf. Omtrent de kostenverdeeling staat aangegeven, dat algemeene kosten (bijv. maatre gelen voor staatsinstellingen enz.) worden gebracht op de oorlogsbegrooting de gemeenten dragen de kosten voor de bescherming van de inwoners, terwijl particuliere bedrijven de luchtbescherming zelf financieren. Een luchtbeschermingsdienstplicht is ingesteld, d.w.z. elke man tusschen 20 en 50 jaar moet 2 dagen per jaar t.b.v. de luchtbescherming werken (maatregelen in woningen, openbare inrichtingen enz.). Ten einde behoorlijk op de hoogte te geraken van alles wat met „luchtbescherming" te maken heeft, moet elke mannelijke en vrouwelijke burger van 7 tot 60 jaar, aan 50 cursus-uren per jaar deelnemen. Zwitserland. De Bondsraad besloot tot een wijziging in de organisatie van de luchtbescherming voor de burgerbevolking. Bij het ministerie van

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 94