645 Oorlog werd nml. een afdeeling „luchtbescherming" ingesteld, welke de luchtbescherming in haar geheelen omvang moet bewerken. Engeland. De fabriek, die op 12 Januari j.l. te Blackburne is geopend, blijkt een fabriek te zijn, welke gasmaskerfilters vervaardigt ten getale van 500.000 per week. Het aantal maskers, dat in alle fabrieken van Engeland vervaardigd kan worden bedraagt 10.000 per week. Na een bezoek van Engelsche vlieger-officieren aan het Duitschland werd in de „Sunday Times" verklaard, dat de verdediging van Berlijn tegen luchtaanvallen volkomen is en in haar organisatie niet te overtreffen. Voor moderne bommenwerpers zal het bijna niet mogelijk zijn, groote schade in Berlijn te veroorzaken. Italië. Een verordening is afgekondigd, waarbij bepaald wordt, dat in ieder nieuw te bouwen woonhuis een schuilkelder moet worden gebouwd. Hongarije. Men onderscheidt hier 3 gevaren groepen. Groep A. omvat alle groote steden en die industriecomplexen, welke in het bijzonder kans loopen op luchtaanvallen. Deze groep moet onmiddellijk alle maatregelen nemen voor de voltooiing van een luchtbeschermingsdienst. Groep B. omvat die gemeenten en industriegebouwen, welke niet zoo zeer wegens industrieele belangrijkheid in aanmerking komen, doch die toch moreele en materieele schade kunnen lijden. Hier richten zich de te nemen maatregelen naar de omstandigheden. Groep C. omvat de gemeenten tot 10.000 inwoners, die met een provisorischen luchtbeschermingsdienst kunnen volstaan. In alle gemeenten moet reeds dadelijk een luchtbeschermingsplan worden gemaakt. Zwitserland. Bij Brügg in Aargau (Zw.) bevindt zich een groote zand- steengrot, welker ingang reeds 50 jaar in puin lag. Men is nu van plan, dien ingang weer open te maken en de zeer ruime grot tot schuilplaats in te richten. B. Landsverdediging. Een medewerker van het Alg. Hbl. geeft de ervaringen weer van den gewezen marine-off., tevens oud-vlieger van de Eng. Luchtmacht, Nigel Tangye, tijdens diens bezoek aan het Nationalistische oorlogsfront in Spanje. M.b.t. de verkregen resultaten betreffende de territoriale verdediging tegen luchtaanvallen, zoowel m.b.v. luchtdoelbestrijdingsmiddelen op den grond, als d.m.v. luchtstrijdkrachten, worden enkele belangwekkende mededeelingen gedaan. De luchtdoelbestrijdingsmiddelen op den grond (ld.art., ld.mitrn.) hebben hun groote waarde bewezen, vooral het moderne ld.geschut van 8,8 cm, uitgerust met centrale vuurleiding. Volgens gegevens van N.T. is rond 80 van de vlgn., welke in dezen oorlog zijn neergeschoten, neergehaald door de ld.art., terwijl slechts rond 20 door de jachtvlgn. naar beneden is gebracht. De jachtvlgn. zijn tot een slechts ondergeschikte rol teruggedrongen. Vooral voor de bescherming van de dicht achter de frontlinie gelegen vitale objecten kwamen zij als regel te laat. Voorts is het groote afwerend vermo gen van de moderne bombardementsvlgn. tijdens de plaats gehad hebbende luchtgevechten duidelijk tot uiting gekomen. Met hun krachtige defensieve bewapening vormden de in formatie vliegende bombardements-eskaders over het algemeen een te sterke partij voor de vij. jachtvlgn.; slaagde de eerste aanval der op het bombardementseskader neerstekende jachtvlgn. niet, dan was de aanval ook verder tot mislukking gedoemd wegens het geringe snelheidsoverschot, welke de jagers thans bezitten t.o.v. den moder nen bommenwerper. In het gevecht tusschen jachtvlgn. onderling is volgens N.T. sinds den wereldoorlog slechts weinig verandering gekomen. Groote snelheid onvermijdelijk ten koste gaand van de mogelijkheid tot het uitvoeren van snelle wendingen als gevolg van den invloed op de organen

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 95