646 van het menschelijk lichaam (zie ook hierna) schijnt voor jachtvlgn. niet het eenige te zijn. De It. vliegers gaven daarom volgens onzen oogge tuige de voorkeur aan hun langzamere machines, boven de zeer snelle jagers van hun tegenstanders. Voorts is voor offensieve doeleinden, alsmede voor de indirecte lucht verdediging, de groote beteekenis van den bommenwerper overtuigend aan den dag getreden. De militaire waarde van dit type gevechtsvliegtuig is in dezen Sp. burgerstrijd schier dagelijks aan de werkelijkheid getoetst kunnen worden. De oorlogstaken, welke het zijn toebedeeld geworden, zijn velerlei en van den meest uiteenloopenden aard geweestzij betroffen zoowel den strijd tegen landdoelen (bomavn. op gevechtsliniën, 's vijand verbindingen, vitale objecten in het achterland) als op zeedoelen (transportschepen, zeestrijdkrachten). Wat dit laatste betreft verdient vermelding, dat herhaalde malen in dezen strijd met succes bomaanvallen zijn uitgevoerd op zeestrijd krachten, o.m. op kruisers, ondanks de op deze schepen opgestelde ld.bestrij- dingsmiddelen. De moreele uitwerking van de bomaanvallen bleek daarentegen aanzienlijk minder dan algemeen werd gedacht en aangenomen. De burgerbevolking raakte spoedig aan de aanvallen en de daartegen te nemen beschermings maatregelen gewend. In W.T.M. Jan. 1937 geeft gnl. mj. Rieder in het artikel „Fliegerabwéhr" een duidelijke uiteenzetting betreffende den luchtafweer van belangrijke objecten. S. komt o.m. tot de conclusie, dat deze objecten op de meest effectieve wijze tegen luchtaanvallen zijn te beschermen, indirect d.m.v. een offensieve luchtmacht (dus bommenwerpers) en op directe wijze met behulp van luchtdoelbestrijdingsmiddelen op den grond. (Opm. Het is uitermate teekenend, dat in de militaire vakliteratuur vrijwel eenstemming tot uiting komt, dat de beteekenis van het jachtvlg. voor de rechtstreeksche verde diging van objecten door de ontwikkeling van het bombardementsvlg. voorshands op den achtergrond is geraakt. Het in belangrijke mate opvoeren van de vliegsnelheid der jagers, met het doel wederom een voldoend groot snelheidsoverschot op de bommenwerpers te verkrijgen, schijnt echter geenszins het verwachte panacée te zijn, daar het menschelijk lichaam gebleken is niet bestand te zijn tegen de groote krachten, welke op de organen inwerken, wanneer het jachtvlg. met dergelijke hoog opgevoerde snelheden tijdens den aanval snelle wendingen moet uitvoeren. v.G.1)) S. besluit voorts zijn artikel met de volgende behartigingswaardige aanteekeningen „Für Staaten, welche bis vor kurzem über keinerlei Fliegerabwehrmittel verfügten und jetzt vor die Aufgabe gestellt sind, diese Abwehr neu aufzubauen, wirft sich die Frage auf, in welcher Reihenfolge die Abwehrmittel, deren Anschaffung durchweg sehr bedeu- tende finanzielle Mittel erfordert, beschafft werden sollen. An die erste Stelle wird wohl der Ausbau der eigenen Flugstreitkrafte zu setzen sein, die nicht nur abwehren, sondern auch angreifen können und damit das wirksamste Mittel zur Erlangung der Überlegenheit in der Luft darstellen. Für die Fliegerabwehr von der Erde aus ist es schwer, einer der beiden angeführten Haupttypen, kleinkalibrige Flak und Flieger-Abwehr-MG., oder mittel- und groszkalibrige Flak den Vorrang zuzuerkennen, weil zu einer wirksamen Abwehr beide typen erforderlich sind. Die ganz wesentlich geringeren Anschaffungskosten der kleinen Kaliber, die bei einem stark beschrankten Militarbudget ihre Anschaffung in erster Linie verlockend erscheinen lassen, sollten aber nicht dazu führen, die Beschaffung wenigstens mittelkalibriger Flak hintenzustellen. Der Schaden, der durch eine unge- nügende Fliegerabwehr entstehen kann, könnte ein Vielfaches der so erzielten Ersparnisse betragen. Es ist auch in Betracht zu Ziehen, dasz ein so kompli- J) Zie ook W.J. 1936 der I.K.V. Hdst. V.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 96