648 wapeningsnetten fabriekmatig te doen vlechten en de wapeningsstaven op de onderlinge kruispunten over elkaar heen te persen dit laatste kan uiteraard alleen toepassing vinden bij z.g. „standaardmodel-wapeningsnetten". Tenslotte beveelt S. voor de buitenwapening van de betondekking klein- mazige wapeningsnetten aan van hard wapeningsstaol, evenwel met een zoo hoog mogelijk opgevoerde trekvastheid om de indringing van het pro jectiel te beperken voor de binnen-wapening acht S. daarentegen netten van zeer taai wapeningsijzer noodig. Küstenbefestigungen, door gnl. mj. Klingbeil (M.W. nr. 24, Dec. 1936). S. toont in dit artikel o.m. aan, dat, indien uitgestrekte kuststrooken ver dedigd moeten worden, een directe kustverdediging tot versnippering van krachten zou leiden. In zulk geval moet de kustverdediging, behalve op indirecte wijze met grondstrijdkrachten, offensief worden gevoerd door inzet van luchtstrijdkrachten (bommenwerpers), welke, op vliegbases achter de landingskuststrooken gebaseerd, bomaanvallen uitvoeren op de naderende vij. transportvloot en het begeleidende eskader. Voorts acht S. het noodzakelijk, dat de kustverdedigingswerken ook op directe, passieve, wijze tegen vij. luchtaanvallen zijn beschermd door af dekking van boven. Open geschutostln. en open zoeklichtostln. acht hij onaanvaardbaarkazemat- of koepel-opstelling acht hij voor de meest belangrijke verdedigingswerken (geschutostln., wg.- en co.-pn., alsmede zoeklichtostln.) noodzakelijk. In dit verband wijst S. met nadruk op de huidige tactiek om bij een nachtelijke actie (het forceeren van een vaarwater of het uitvoeren van een landingspoging) bij den tegenstander de oogen der kustbatterijen (i.e. de kustzln.) uit te dooven door duikaanvallen in glijvlucht met vlgn. op deze zoeklichten daarom acht S. vooral voor deze objecten het aanbrengen van een bovenpantsering een onafwijsbaren eisch. Der Bewegungsmechanismus im Zukunftskrieg, door gnl. mj. Klingbeil (M.W. nr. 39, April 1937). S. bespreekt in dit artikel hoe in den wereldoorlog de groote dcorbrekingspogingen aan de fronten van beide partijen niet alleen door de groote kracht der afweerwapens vroeg of laat zijn vastgeloopen, doch hoe in niet mindere mate zulks mede het gevolg is geweest van de groote moeilijkheden, verbonden aan een voldoend snellen aanvoer van oorlogsbenoodigdheden om de eenmaal ingezette „beweging" in stand te houden. Vooral het herstellen van de vernielde wegen en het aanleggen van nieuwe wegen in het veroverde gebied kostte, ondanks de meest zorg vuldige voorbereidingen, naar verhouding nog te veel tijd. De moderne techniek dient daarom volgens S. tot het uiterste te wor den uitgebuit om in een toekomstigen oorlog deze voornaamste belemmering voor het instandhouden van de „beweging" te veronzijdigen. Daartoe acht hij z.g. „snelwegenbouw" noodzakelijk de op deze wijze te construeeren wegen moeten evenwel kunnen voldoen aan den eisch van mogelijkheid tot (licht-) lastautoverkeer. S. wijst er in dit verband op, hoe thans in het Italiaansche leger op zeer uitgebreide schaal proefnemingen worden gehouden met z.g. „snelwegenbouw- materieel". Dit materieel bestaat uit rupsband-machines, welke onder het gelijktijdig uitploegen van bermslooten, een ballastbed opwerpen. Dit ballast- bed wordt vervolgens door een andere, erachter volgende, rupsband-machine ingewalst en overgoten met een laag taaie asphalt-olie, waardoor een water dicht, veerkrachtig, wegdek wordt verkregen. (Opm. In onze buitengewesten is door de B.P.M. dit principe van „snelwegenbouw" zij het dan niet in evenbedoelden sterk doorgevoerden gemechaniseerden vorm reeds meermalen met veel succes toegepast v.G.). Voorts zijn t.b.v. het It. leger z.g. „Brückenbaukampfwagen" geconstrueerd, welke reeds in elkaar gezette licht-metalen brugvakken met zich mede voeren, alsmede de technische hulpmiddelen (montage-portalen, stellingen, laschstukken, a.a.) om deze brugvakken op snelle wijze aan elkander te

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 98