750 door andere dierlijke producten, zooals lever, hart, nieren, zwezerik en hersenen, hetgeen zonder kostenverhooging gemakkelijk mogelijk is, en waardoor de vitamine-toevoer (A en B) niet onaanzienlijk zal kunnen worden verhoogd. Ook varkensvleesch, dat vrijveel Bi-vitamine bevat zou in ruimere mate kunnen worden verstrekt. Dit laatste zou dan mede het Bi vitaminetekort, veroorzaakt door het gebruik van geslepen rijst, helpen aanvullen. Melk is in het tegenwoordige rantsoen zoo spaarzaam vertegenwoordigd, dat zij nauwelijks toereikend is voor koffie en chocolade, terwijl het toch aanbeveling zou verdienen te overwegen dit aan alle bekende vitaminen zoo rijke voedingsmiddel wegens zijn hoog gehalte aan Ca in een derge lijke hoeveelheid te verstrekken, dat een normale calcium-phosphorbalans gewaarborgd wordt. Verstrekking van versche vruchten dient op grootere schaal en meer gevarieerd te geschieden. Gedurende de onderzoekingsperiode werd niets dan af en toe pisangs verstrekt. Men bedenke dat versche vruchten een voorname vitaminebron zijn en een rol spelen bij de handhaving der alkali reserve van het bloed daarom zijn ze onmisbaar in een goed uitgebalan ceerde voeding. B en C vitaminen bevinden zich in behoorlijke hoeveelheden in alle fruitsoorten. Tomaten, sinaasappelen en citroenen zijn vermaard om hun scorbut werend vermogen. Verder is door het onderzoek komen vast te staan dat, blijkbaar wegens den hoogen kostprijs, versche groenten niet regelmatig genoeg verstrekt werden, en daarom stelt de auteur voor de cultuur van niet-fijne, en dus goedkoopere, maar daarom wat hun voedingswaarde betreft voor de groen ten der Europeesche tafel niet onderdoende, gewassen van overheidswege zooveel mogelijk te animeeren. Ten slotte wordt er in het artikel de aandacht op gevestigd, dat hoewel de kostprijs der voeding per 1000 calorieën, vergeleken bij de rantsoenen van andere legers aan den lagen kant is, de procentsgewijze verdeeling over de verschillende voedingsmiddelen verkeerd is. Er wordt te veel geld uitgegeven voor vleesch en visch, te weinig voor melkproducten, groen ten en fruit. Het belangwekkende onderzoek van Conseption heeft dus nogal wat pun ten aan de orde gesteld, welke een grondige herziening van het thans gevolgde voedingssysteem der politietroepen in de Philippijnen noodig maken. S. 8. VAN HET WERELDTOONEEL. (met een schets achter in dit nummer). De incidenten in N. China eischten in de maand Juli zoozeer ieders aandacht op, dat vele andere gebeurtenissen niet die belangstelling hadden, welke zij onder normale omstandigheden ongetwijfeld zouden hebben geno ten. Wat Europa betreft vallen te vermelden de strijd, welken premier Chautemps voert om Frankrijk te redden van de funeste gevolgen van de volksfrontpolitiek, de aanvullende vlootverdragen, door Engeland gesloten met Duitschland en Rusland, alsmede de verkiezingen in Ierland, waarbij de partij van de Valera weliswaar het grootste aantal stemmen behaalde, doch juist niet de meerderheid. Voorts het bezoek van het Engelsche Konings paar aan N. Ierland, hetwelk niet zonder incidenten verliep, en dat van Koning Carol aan Londen en Parijs terwijl uit Roemenië berichten kwamen omtrent een staatsgreep van de Boerenpartij, welker leider, Maniu, in 1930 den tegenwoordigen vorst op den troon hielp. Ten slotte de voortdurende strijd om de macht in Rusland, welke thans zou gaan tusschen den volks-

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 102