751 commissarissen voor Oorlog, maarschalk Worosjilof, en voor Verkeerswezen, Kaganowitsj, en dien voor Binnenlandsche zaken, tevens hoofd van de in Juli 1934 in naam opgeheven G.P.Oe., Jesjof, aan wiens zijde Stalin zich zou scharen, en de ernstige onlusten in Joegoslavië, waardoor het onoer de bevolking groeiende verzet tegen het regeeringsbeleid tot uiting kwam. De in Europa heersehende internationale geprikkeldheid demonstreerde zich weder duidelijk tijdens en n.a.v. de non-interventiebesprekingen. De strijdvraag of regeling van het vrijwilligersprobleem dient vooraf te gaan aan verleening van bellingerentenrechten dan wel omgekeerd, vormt nog steeds het struikelblokwel beijverden de Engelschen zich door het ter tafel brengen van eenige compromisvoorstellen een uitweg te vinden, doch resultaten hadden deze pogingen nog niet. De verjaardag van den Spaan- schen burgeroorlog, 18 Juli, ging intusschen vrijwel ongemerkt voorbij omtrent de krijgsverrichtingen valt slechts te vermelden, dat deze, zoowel in de omgeving van Madrid als nabij Granada en Teruel, door beide par tijen met wisselend succes werden gevoerd. De onmiddellijk tegengesproken geruchten, dat de commissie, welke een onderzoek hield naar de toestanden in Palestina, het voorstel had gedaan, dit mandaatgebied te verdeelen in een N.W., Joodschen, en een Z.O., Arabi- schen, staat, welke laatste echter niet Jeruzalem met omgeving zou omvat ten dit gebied zou een nieuw Britsch mandaat vormen bleken ten slotte toch juist te zijn. Hoewel het dank zij de door de Engelschen getroffen voorzorgsmaatregelen in Palestina niet tot onlusten kwam, brak een storm van protesten los, zoowel van Joodsche als van Arabische zijde. De terug slag van het voorstel deed zich voelen door beroeringen in Irak, Syrië, Egypte waar dezer dagen de jeugdige prins Faroek tot eersten onafhanke- lijken koning werd gekroond en Transjordanië. Beide partijen beroepen zich op toezeggingen, welke in vroeger jaren van Britsche zijde zijn gedaan, de Joden op Balfour's beloften omtrent een Jewish home, de Arabieren bij monde van den Emir van Transjordanië op de toezeggingen, welke de Britsche Hooge Commissaris in Egypte en de befaamde „kolonel" Lawrence tijdens den wereldoorlog deden aan zijn later door de Engelschen, o.m. tengevolge van de door hen met de Franschen gesloten geheime Sykes- Picot overeenkomst betreffende de verdeeling van het Turksche rijk, voor den huidigen vorst van den Hedjas, Ibn Saoed, zoo smadelijk in den steek gelaten vader, Emir Hoessein. Men bezie de voorstellen betreffende Pales tina, waaromtrent de Volkenbond zich nog zal hebben uit te spreken, niet als een zaak van locaal belang Engeland heeft in deze terdege rekening te houden met zijn millioenen Mohammedaansche onderdanen alsook met de aspiraties van Italië. Deze zijn wel zeer duidelijk gebleken toen Mussolini zich enkele maanden geleden tijdens zijn bezoek aan Tripoli en Cyrenaica liet huldigen als beschermer van den Islam alsmede uit de voortdurende Italiaansche propaganda onder de Arabieren, o.m. door radiouitzendingen, welke reeds officieele Engelsche protesten uitlokten. Behalve door den strijd in Waziristan, welke nog steeds voortduurt, vroeg Britsch-Indië de aandacht door de eerste regeeringsdaad van de Congres partij. Deze partij, welker leiding meer en meer uit de handen van Ghandi overgaat in die van den links georiënteerden Nehru, is bij de in het voor jaar gehouden verkiezingen in 8 van de 11 op 1 April j.l. ingestelde Autonome provincies de sterkste partij geworden in de Legislatieve Assembly („Lager huis") in 5 dezer provincies bezit zij zelfs de volstrekte meerderheid, ter wijl zij in de 7 provincies, waar mede een Legislative Council („Hooger- huis") is ingesteld, in 2 daarvan ongeveer de helft van het aantal zetels veroverde en slechts in 2 andere geen vertegenwoordigers zag zittingnemen. De bedoelde regeeringsdaad is geweest, met hulp van de opgesomde meer derheden te besluiten tot invrijheidstelling van de door de Britsche auto riteiten veroordeelde politieke gevangenen. Af te wachten valt, hoe de betrokken Gouverneurs hierop zullen reageeren zij toch zijn bekleed met

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 103