752 speciale bevoegdheden, welke betrekking hebben op de orde en rust en de minderheden. (Vermeldenswaard is nog, dat de toekomstige Indian Federal Central Legislative zich niet zal hebben in te laten met de defensie, buiten- landsche zaken en eerediensten, welke aangelegenheden uitsluitend blijven voorbehouden aan den Onderkoning. Zoo is een goede gang van zaken gewaarborgd) Terwijl de handen van de Europeesche mogendheden door meenings- verschillen en onderling wantrouwen zijn gebonden, Rusland ten gevolge van de zuiveringsmaatregelen, welke alle staatsorganen van een deel van de leiders heeft beroofd, voorloopig als uitgeschakeld kan worden beschouwd en Amerika een „keep out and stay out" politiek volgt men denke aan de Neutraliteitswet kunnen de omstandigheden voor het „nader regelen van de verhoudingen" in N. China voor Japan niet anders dan gunstig worden genoemd. Thans ziet het Keizerrijk geen vereenigd front tegenover zich als het Fransch-Duitsch-Russische, hetwelk in 1895 den bij den vrede van Shimonoseki aan China opgelegden gebiedsafstand verijdelde, geen Westersch blok, dat in 1905 dwong tot matiging van de Japansche eischen, noch een front van „bondgenooten", hetwelk na de Russische revolutie het verkrijgen van vasten voet belette in de zoozeer begeerde Maritieme Provincie, om niet te spreken van de omgeving van het Baikalmeer, waar naar de Japansche verlangens reeds in 1903 uitgingen ja, zelfs de eensge zinde Volkenbond van 1931 ontbreekt, welke niettemin niet kon verhinderen, dat het Moekdenincident werd afgewikkeld door het scheppen van den marionnettenstaat Mansjoekwo. Neemt men voorts nog het Duitsch-Japansch verdrag in aanmerking en ziet men de vriendelijke houding tegenover Italië mede niet over het hoofd, dan zal het duidelijk zijn, dat er een onverbreke lijk verband bestaat tusschen de gebeurtenissen in Azië en die in Europa. Men vergete bovendien niet, dat de geschiedenis van de verovering van Abessynië wel voldoende heeft aangetoond, dat het instellen van economische sancties niet zoo eenvoudig is en dat bovendien de daarmede beoogde resultaten slechts zullen worden bereikt, indien aan die maatregelen kracht kan worden bijgezet. En wie van de mogendheden zal het daaraan ver bonden risico onder de huidige omstandigheden willen dragen Nog afgezien van het feit, dat ook nu evenals in 1931 en gelijk dit in Abessynië het geval was, weder wordt gevochten zonder dat de oorlog is verklaard een wijze van optreden, welke voorkomt dat de aanvaller op staanden voet als zoodanig wordt aangemerkt en dus wel een zeer nega tieve winst is, ons door het Volkenbondspact gebracht, bieden de huidige gebeurtenissen veel punten van overeenkomst met die, welke vooraf gingen aan en volgden op het Moekdenincident. Ook nu weer een reeks van gevech ten, waarvan Japan en China elkaar de schuld geven ook nu de verklaring van beide partijen, dat zij bereid zijn, deze gevechten als incidenten te beschouwen en wederom de Japansche eisch, deze incidenten te regelen met de plaatselijke autoriteiten en de bereidwilligheid van dezen, op dien eisch in te gaan, ondanks protesten van de nationale regeering. Het lijdt geen twijfel de berichten omtrent voorwaarden, welke reeds zouden zijn aanvaard, welke berichten noch werden tegengesproken, nóch werden bevestigd dat China ook nu weder een veer zal moeten laten, allereerst door uitbreiding van het autonome gebied van O. Hopei, hetwelk werd ingesteld bij den wapenstilstand van Tangku van 21 Mei 1935, waarna bij de veelgenoemde Umetsu-Ho Ying-chin over eenkomst van 10 Juni d.a.v., welke slechts geleidelijk bekend is geworden, werd bepaald, dat de Chineesche nationale troepen uit Hopei zouden worden teruggetrokken en de anti-Japansche agitatie in N. China zou worden bestreden. Hoever de volgende stap zal gaan, valt slechts te gissen dat deze, gelijk reeds werd beweerd, de verwezenlijking zal bren gen van het in 1934 mislukte plan van gnl. Doihara om de 5 N. provin cies Hopei, Chahar, Soeiyoean, Sjansi en Sjantoeng los te maken van

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 104