Een tikje Oxford-beweging zou den generaal de Palikao stellig geen schade hebben gedaan. Maar is het te verwonderen, dat in een Staat, waar dergelijke dingen mogelijk zijn, 14 dagen later een revolutie uitbreektEn dat de weermacht er niet deugen kón, hoe hoog ook overigens de soldateske eigenschappen van den Franschman dienen te worden aangeslagen Uit Paris was dus door den minister aan den Keizer het „verzoek" gedaan om er van af te zien het leger naar de hoofd stad te voeren, en werd den vorst in overweging gegeven, een machtige diversie tegen de Pruisische korpsen uit te voeren, die door de talrijke gevechten reeds uitgeput moesten zijn En Palikao maakte dit strategische plan nog aantrekkelijker, door de toevoeging „L'impératrice partage mon opinion De Mac Mahon kon door al dit geknoei evenmin tot een besluit komen en telegrafeerde den 19en Augustus aan Palikao dat als de vijand met sterke troepen tegen hem zou oprukken, hij vóór diens komst een stelling wilde innemen van Epernay tot Reims, ongeveer evenwijdig aan het Marne-kanaal, en op deze wijze zou trachten het verband met Bazaine te herstellen. Dit lijkt een grapmaar daar Bazaine na 18 Augustus zweeg als het graf, kon men desnoods vermoeden en aannemen, dat hij inderdaad zijn voorgenomen afmarsch uit Metz uitvoerde en dus weldra in het Noorden van de Champagne zou verschijnen. Deze marsch naar Reims was een typisch compromis tusschen twee verschillende besluiten a. Bazaine tegemoet marcheeren maar waar zit hij b. Terugtrekken op Paris maar daar wenscht men dit niet Den 21en Augustus had de marsch van de vier legerkorpsen plaats in 2 colonnes elk van 2 korpsen. Hij verliep zeer ongelukkig tal van achterblijvers, slechte verpleging, geen marschregeling, met tot gevolg dat geen der troepen het bevolen einddoel bereikte. Van een slecht gedisciplineerde troep begrijpelijk voor een troep, welks tucht reeds bedenkelijk had geleden, een ramp. En toch behoefde De Mac Mahon eigenlijk in 't geheel geen haast te maken, omdat de Duitschers nog minstens 4 of 5 dagmarschen ver weg waren zijn eerste streven had vooral gericht moeten zijn op de voltooiing van de materieele uitrusting der troepen en het verste vigen van hun innerlijk verband. In plaats hiervan voerde hij een zeer vermoeienden, slecht geregelden en dus ook slecht uitge- voerden marsch uit, om daarna zijn geheele legermacht samen te dringen in een zeer eng gebied, met alle nadeelen van dien. 662 „sienne se sont réunis contre le corps d'armée du maréchal Bazaine et „que, au lieu d'avoir eu un succes, comme ils voudraient le faire croire, „différents renseignements, qui paraissent dignes de foi, m'aimoncent „qu'ils auraient été rejetés dans les carrières de Jaumont „(Mouvevient).

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 10