troepen zou worden verlaten en bovendien nog een vergoeding zou worden uitgekeerd voor de ten gevolge van luchtbombarde menten geleden schade. Thans was het geduld van de Engelschen ten einde 1op 17 October trokken drie na het terugkeeren van de rust in het achterland uit Jhansi, Nausjiera en Rawal Pendi, aangevoerde brigades en eenige hulptroepen van Fort Bara 2) de Khadjoeri- en Akakhelvlakten binnen, vanwaar zij, beginnende op 16 Januari 1931 met tusschenruimten van een maand werden teruggetrokken naar hun vredesgarnizoenen. Echter werden op enkele punten blijvende bezettingen, bestaande uit geregelde troepen, achter gelaten. Tijdens de operatie werd weinig gevochten behoudens enkele strafexpeditiën naar dorpen, gelegen op de bergruggen, welke de vlakten in het W. en Z. afsluiten, bestonden de krijgs verrichtingen uit het dekken van den omvangrijken wegaanleg en den bouw van de verschillende posten. Het drieledige doel van de expeditie werd volkomen bereikt het Engelsche prestige was hersteld, de winterverblijfplaats en weidegronden van de Afridis waren in Britsche macht geraakt, waarmede een vaste greep op de stammen werd verkregen, terwijl raids op Pesjawar onmogelijk waren geworden. Ter toelichting van dit laatste nog het volgende. Bij de be schrijving van de gebeurtenissen tijdens den derden Afghaanschen oorlog merkten wij het groote succes op, dat met den inzet van vliegtuigen tegen benden werd verkregen. Dit nut ging in de jaren na 1919 al spoedig in belangrijke mate verloren, daar de grensstammen hun wijze van optreden immer snel hebben weten aan te passen aan het gebruik van nieuwe strijdmiddelen, zoowel wanneer zij als de Engelschen daarover beschikten, als wanneer alleen laatstgenoemden nieuwe wapenen bezigden. De verande ringen, welke in hun strijdwijze optraden na het verschijnen van de achterladers, de vergrooting van de dracht van de geweren, de invoering van het rookloos kruit, van vliegtuigen en pantser- 680 Noch in dit, noch in andere gevallen kan den Engelschen worden verweten, dat zij niet uiterst geduldig zijn geweestZoo kwamen de hoofden eerst twaalf dagen na den afgesproken datum te Djamroed opdagen. Ook werden de aanvankelijk op 15 October vastgestelde operaties op verzoek van de stammen twee dagen uitgesteld. Dat een dergelijke lankmoedigheid haar grenzen heeft, welke door de Engelschen meermalen werd overschreden wanneer zij telkenmale verder uitstel gaven om te voldoen aan door hen gestelde eischen, behoeft geen betoog onze eigen krijgsgeschiedenis kent daarvan voldoende voorbeelden J) Fort Bara ligt juist ten O. van de administratieve grens aan de Bara. De Kadjoeri- en Akakhelvlakten liggen tusschen genoemde grens en een boog van Djamroed over Bara naar Fort Mackeson zij worden gescheiden door de Bara-rivier. De naam vlakte is een weinig optimistisch het terrein heeft geen belangrijke verheffingen doch wordt doorsneden door tal van ravijnen, welke niet zelden 100 m en meer diep zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 28