auto's, zijn daar, om dit te bewijzen. Zoo passen zij vóór het gevecht, daartoe veelal in niet geringe mate in staat gesteld dooi de grillige en woeste terreinvormen, thans als regel op zeer handige wijze het „getrennt marschieren, vereint schlagen" toe en wordt de opmarsch waar noodig bij duisternis uitgevoerd, terwijl de dag verspreid of in holen en grotten wordt doorgebracht; hierdoor is het rendement van het luchtwapen uiteraard niet onbelangrijk gedaald1). Tijdens de op Pesjawar uitgevoerde aan vallen verzamelden de Afridis zich bij duisternis in de vele grotten, welke zich bevinden in de op 25 a 30 km van de stad gelegen reeds genoemde bergruggen, om des nachts derwaarts op te trekken. Beheersching van deze verzamelplaatsen door het leggen van vaste bezettingen op korten afstand van de ruggen maakte een dergelijk optreden in de toekomst onmogelijk. De bezetting van de Khadjoeri- en Akakhelvlakten beteekende voor de Afridis een flinke klap zij toch „beschouwden Tairah „als hun vader, de Khadjoeri vlakte als hun moeder, den Karawal- „heuvel als hun zoon en den Besairug als hun dochter", van welke vier thans alleen eerstgenoemde nog in hun ongestoord bezit is gebleven. Het feit, dat de Britsche regeering er in tegenstelling met vroeger niet meer voor terugschrikt, tot blijvende bezetting van een over de administratieve grens gelegen gebied over te gaan, heeft een dusdanige heilzame werking gehad, dat de Afridis sedert 1931 betrekkelijk rustig zijn gebleven. Tijdens de krijgsverrichtingen in de Khadjoeri- en Akakhel vlakten was, m.u.v. de naaste omgeving van Tsjarsadda, binnen de administratieve grens een einde gemaakt aan de Khilafat beweging. In Maart 1934 dreigde de herwonnen rust weder ver loren te gaan toen, als uitvloeisel van de door den Onderkoning- Lord Irwin met Ghandi gevoerde besprekingen, aan vele bedrij vers van politieke misdrijven, w.o. Abdoel Ghafar, amnestie werd verleend. Zooals meer in dergelijke gevallen, beschouwde de bevolking de invrijheidstelling van haar leiders als een capitulatie van de regeering, temeer daar de jeugdbond niet het later daaruit voortgekomen Roodhemden-vrijwilligersleger als wettig werd erkend. De vrijgelaten „martelaren" lieten niet na, de goegemeente in haar waan te laten en vingen hun politiek spel opnieuw aan hierbij vervielen zij van kwaad tot erger, waarop de regeering er op Kerstmis 1931 toe overging, Abdoel Ghafar 681 1) De grensbevolking beperkt zich echter niet alleen tot passieven afweer. Laagvliegende vliegtuigen zijn meermalen het slachtoffer geworden van scherpschutters, terwijl pantserauto's en vrachtautocolonnes meer dan eens belangrijke schade hebben geleden door in den weg aangebrachte mijnen. Wanneer de bemanning van de op deze wijze of door het aanbrengen van versperringen tot halthouden gedwongen voertuigen onvoorzichtig genoeg is, zonder het treffen van voorzorgsmaatregelen uit te stijgen, kan zij er van verzekerd zijn, het slachtoffer te worden van een vuuroverval.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 29