Uit de vorenstaande gegevens, welke ook door schieten ver kregen kunnen worden, zal de vuurleider de th.-correctie kunnen bepalen, om het gem.spt. in zijn waarnemingsvlak (lijn) te houden terwijl het ons het eenvoudigst voorkomt, dit voor de eerste maal eveneens met een th.-correctie gelijk aan het product, opgemeten sph. X W/S, daarin te brengen. Bijv. (nadat de tijdelijke th.-verhooging is teruggenomen) I 14 le waarnemingafst. 30 (Ca 7>/2 m ,W/S 3/5) Het gemiddelde spt., »/s X 5 3 °/oo boven het waarnemings vlak liggende, wordt met een th.-correctie van 3 minder daarin gebracht1). De zijdelingsche waarneming bedroeg 14 rechts, dus een afstandcorrectie van 14 X 7% m 100 m vooruit. Als gevolg van de langshelling correspondeert hiermede een th.-correctie van 4 minder. Commando: afstand 31, th. 7 minder; resultaat: gem.spt. in de waarnemingslijn. I 3 Volgende waarneming: 30 Commando: Batterij 16 minder, th. 9 meer, afstand 32 enz. Na beëindiging van het grensschieten zal de vuurleider, in onder linge samenwerking met den OC, de baanelementen (afstand, terreinhoek en tempeering) van eventueele fouten moeten ontdoen. Wij willen er op wijzen, dat de practische beteekems van inschietmethoden in den geest van die zoojuist beschreven niet moet worden overschat. In de eerste plaats dragen zij toch een theoretisch karakter en is het bij de toepassing dikwijls moeilijk te beoordeelen, of de aan de methode ten grondslag liggende factoren inderdaad wel aanwezig zijn. Voorts is het de vraag, of de theoretisch van een methode te verwachten nauwkeurigheid, bij toepassing daarvan met een toch altijd min of meer S/of (schiet) instrument (spreiding van kanon en buizen) in de practijk wel tot uiting komt. Om dezelfde redenen (groote spreidingen) zoomede door een ongunstige waarnemingsrichting, zal het kun nen voorkomen, dat een methode niet, dan wel ten koste van zeer veel munitie en tijdverlies zal kunnen worden toegepast. Het is dus niet uitgesloten, dat men met een theoretisch minder b Ook met een regelaarcorrectie uitvoerbaar. Bijv.: 1 Reg. wijzigt de sph. met l%n. den afstand met 17 meter. Correctie regelaar 3 minder, afstand 50 meter terug. Resultaatgem.spt. 3 0/00 gezakt, zonder dat daarbij de lengteligging is gewijzigd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 49