bij benadering de verliezen en den toestand bij de verschillende korpsen kon weten 1), en dat hij toch reeds te 11.00 in den morgen den goeden greep wist te doen, de beide legerhelften kon vormen, de juiste strategische besluiten wist te nemen en de noodige bevelen kon doen uitgaan Met den verderen marsch naar het Westen, waar Frankrijks tweede leger onder den maarschalk De Mac Macon bij Chalons was opgesteld, belastte Von Moltke 2 legers, en wel het IHe Leger onder Kroonprins FRIEDRICH, bestaande uit het Ve, Vie, Xle A.K., het Ie en He B.A.K., de Württ. div. en de 2e en 4e K.D. te zamen 118.100 geweren, 20.000 sabels en 525 vm., en het nieuw te vormen IVe Leger onder den Kroonprins von Sachsen, bestaande uit XII, Garde en IV A.K. en de 5e en 6e K.D., te zamen tellende 70.000 geweren, 16.000 sabels en 288 vmtotaal-generaal188.123 man inf., 35.814 ruiters en 813 vm. Deze legers, waarvan het Ille een voorsprong naar het W. had, zouden zoodanig oprukken naar Chalons, dat het Me Leger links van het IVe Leger en ongeveer een dagmarsch vóór zou zijn, met het doel den vijand naar het N. af te dringen. Den 22 Augustus 1870 stonden deze legers nu als volgt opge- steld (de plaatsnamen komen op de schets voor): IVe Leger Xlle A.K. Jeandelize, Garde A.K. Woël, IVe A.K. Commercy, cavalerie aan de Maas Me Leger He B.A.K. Menil la Borgne, Ie B.A.K. Void, Ve A.K. Tréveray, Württ. div. Haudelaincourt, Xle A.K. Gondrecourt, Vie A.K. Pagny cavallerie Bar le Due en St. Dizier. De marsch naar het Westen zou 23 Augustus beginnen, en na vele wederwaardigheden eindigen met de omsingeling van het leger van De Mac Mahon in Sedan op 1 September 1870 Alvorens nu dezen bewogen strategischen marsch in zijn ver loop te volgen, willen wij een korte beschouwing doen voorafgaan over den Franschen bevelhebber, den maarschalk De Mac Mahon, due de Magenta, zijn troepen en den invloed van de hoofdste- 656 Zoo waren de verliezen bij het Garde A.K. enorm hoog bijna alle staven en adjudanten van de inf. waren buiten gevecht gesteld, bataljons werden door vaandrigs aangevoerd. Bij het IXe A.K. hetzelfde. En^ het is duidelijk, dat van de indiening van nauwkeurige verlieslijsten vóór den 20en Aug. geen sprake kan zijn geweest.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 4