4. DE DOOR HET LEGER IN DE BUITENGEWESTEN TE VERRICHTEN VELDPOLITIEDIENSTEN. IV. (V.P.T.L. Hoofdst. II ad C 1 en bijplage IV) door A. M. SIEREVELT, Luitenant Kolonel der Infanterie. In I.M.T. 1936 nr. 12 bespraken we de „Voorloopige Instructie ten behoeve van de Veldpolitie in Nederlandsch-Indië" aan de hand van de in ons V.P.T.L. gegeven voorschriften. Wij willen hierop nog even terugkomen om een paar punten te belichten. Het betreft nml. de artikelen 2 en 12 (3) van bovenaangehaalde Voorloopige Instructie, luidende „Als regel zal de veldpolitie dienst doen onder de directe leiding van haar kader, met inachtneming van algemeene of bijzondere aan wijzingen van het bestuur, dat de technische uitvoering van de opgelegde taak bij voorkeur aan den daarvoor bestemden politie ambtenaar overlaat. Meent de betrokken bestuurs-ambtenaar ook hierbij te moeten ingrijpen en kan de betrokken politie-ambtenaar zich daarmede uit een technisch oogpunt niet vereenigen, dan zal deze, indien hij zijn ander inzicht te vergeefs aan den bestuurs-ambtenaar zal hebben kenbaar gemaakt, diens bevelen uitvoeren en daarna langs hier- archieken weg, het hoofd van gewestelijk bestuur, of indien deze de bevelen heeft gegeven, den inspecteur der Algemeene politie 9 van het voorgevallene schriftelijke mededeeling doen".2) Wij militairen hebben daarentegen in beschouwing te nemen hoofdstuk II C art. 7 van het V.P.T.L., welk hoofdstuk in groote lijnen overeenkomt met artikel 2 der voorloopige instructie. Bij ons wordt nml. in geval wij het niet eens zijn over het in strijd zijn met ds militair-technische eischen van door het bestuur gegeven opdrachten dan wel aanwijzingen, de volle verantwoor delijkheid gelegd op de schouders van den militairen gezagheb bende, hetgeen blijkt uit pt (6) van genoemd art. 7, luidende „Is de betrokken militaire gezaghebbende van oordeel, dat de uit voering van de hem door den bestuurs-ambtenaar gegeven opdracht, of wel het opvolgen van diens aanwijzingen in onverantwoordelijke mate in strijd is met de militair-technische eischen van den troep, 1) Tegenwoordig genoemd „Hoofd van het onderdeel centrale inspectie van de Algemeene Politie". 2) Cursiveeringen van ons. 705

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 57