5. DE BACTERIOLOGISCHE OORLOG door Dr. J. G. W. SCHOTSMAN, Militair paardenarts le klasse. Onder bacteriologischen oorlog verstaan we een oorlog, waarbij, uiteraard naast andere middelen van oorlogvoering, het bacte riologische wapen wordt gebruikt, d.w.z. wordt getracht bij den vijand door verspreiding van diverse ziekteverwekkende micro-organismen (bacteriën) besmettelijke ziekten te verwekken bij mensch en dier, zoowel bij de strijdende troepen als in het achterland. Doel is de weerkracht van de vijandelijke natie zoodanig te verzwakken, dat de overwinning wordt bereikt. Het heeft misschien eenig nut, alvorens nader op het eigenlijke onderwerp in te gaan, de plaats te beschouwen, welke de bacteriën in het rijk der levende wezens innemen, alsmede zij het zéér in het kort uiteen te zetten, hoe zij in staat zijn ziektever wekkend te werken, hoe het lichaam zich verweert en op welke grondslagen de bestrijding van deze ziekten is opgebouwd, in het algemeen gesproken dus eenig algemeen inzicht te geven in aard en wezen der bacteriëele ziekten (ook genoemd infectie ziekten) en hunne bestrijding. Immers hoewel het natuurlijk niet in het bestek van deze voordracht ligt om bij de bespreking van enkele dezer ziekten nader op de therapie ervan in te gaan lijkt het mij toch van belang, een en ander te vermelden betreffende de grondslagen, waarop de te nemen therapeutische maatregelen, als belangrijk onderdeel van de algemeene afweermaatregelen, zijn opgebouwd. De bacteriën behooren tot de z.g. Protophyten, welke zijn te beschouwen als de laagst ontwikkelde levende wezens uit het plantenrijk. Tegenover deze Protophyten staan de z.g. Protozoën, de laagst ontwikkelde ééncellige dieren. Deze zullen hier niet in beschou wing worden genomen. Zulks geschiedt niet, omdat zij niet van belang zouden zijn voor de ziektekunde van mensch en dier (integendeel, belangrijke ziekten, als bijv. de malaria en de amoeben-dysenterie bij den mensch, de piroplasmose alsmede de verschillende trypanosomen-ziekten, bijv. surra, bij de dieren, worden veroorzaakt door protozoën)doch door de omstandigheid 708

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 60