lichaamscellen zijn tot de productie van antilichamen actief aan gezet. Meestal duurt deze immuniteit eenige maanden a 1 jaar, in enkele gevallen langer. Bij de passieve immunisatie wordt het lichaam zelf niet ziek gemaakt en worden de lichaamscellen dus niet tot productie van antistoffen geprikkeld. Bij deze immunisatie wordt gebruik ge maakt van het serum (bloedwei) van proefdieren, welke de ziekte kunstmatig hebben doorgemaakt (zelf dus actief zijn geimmuni- seerd). Dit serum bevat namelijk een groote hoeveelheid anti stoffen, specifiek tegen die bepaalde bacterie, welke ingespoten bij mensch of dier tegen die bepaalde ziekte een heilzame werking kunnen uitoefenen. Het is zonder meer duidelijk, dat deze passieve immuniteit, waaraan het lichaam van den betref- fenden patient zelf niet deelneemt (geen overproductie van anti stoffen dus), van aanmerkelijk korteren duur zal zijn dan de immuniteit verkregen na een actieve immunisatie. Meestal duurt zij dan ook niet langer dan enkele weken. Het groote voordeel is echter de directe werking, daar de genezende kracht hier uiteraard oogenblikkelijk tot uiting kan komen. Alvorens van deze inleiding af te stappen, willen wij nog enkele woorden wijden aan een bepaald soort micro-organisme, dat eveneens infectieziekten veroorzaakt en voor een eventueelen bacteriologischen oorlog van belang kan zijn, nml. de z.g. filtreer- bare virus-soorten. Dit zijn ultravisibele microben, d.w.z. ze zijn met onze tegenwoordige hulpmiddelen niet aan te toonen en pas- seeren de fijnste bacteriën-filters. Morphologisch kunnen deze microben dus niet worden onderzocht. Het is dan ook zonder meer begrijpelijk, dat de behandeling en de bestrijding dezer ziekten vaak met nog meer moeilijkheden gepaard gaat dan die van de bacteriëele ziekten, al berusten zij dan ook over het algemeen op dezefde beginselen. Verschillende ziekten bij mensch en dier worden door dergelijke filtreerbare virussoorten veroorzaakt bijv. mond- en klauwzeer, runderpest bij dieren, psittacosis, pokken bij mensch en dier. Wanneer we na deze uiteraard zeer beknopte uiteenzetting naar ons onderwerp terugkeeren, rijst in de eerste plaats de vraag, of het wel denkbaar is, dat de mensch zich in ernst zal bezig houden met de bestudeering der mogelijkheden van toepassing van dit toch wel meest inhumane „wapen", dat denkbaar is. We stellen dus vanzelf de vraag Is de bacteriologische oorlog uit een moreel oogpunt te veroordeelen Wij gelooven dat het niet moeilijk zal zijn deze vraag te beantwoorden. Gezien de antecedenten uit den wereldoorlog wat betreft de moraliteit in de wijze van oorlogvoering, zullen we ons zelf wel bijzonder geweld moeten aandoen, om te kunnen gelooven, dat moreele 711

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 63