factoren een ernstigen invloed zullen hebben. Wij gelooven deze vraag dan ook met een volmondig ja te moeten beantwoorden. Men vraagt zich trouwens af of het verwekken van een longont steking of eenige andere ziekte door gassen dan wel door bacteriën principieel wel erg verschillend is. Een andere vraag, welke we kunnen stellen luidt: Laat het inter nationale reclit het toe Hieromtrent moge het volgende worden opgemerkt De conferentie van Den Haag van 1907 verbood het gebruik van giftige gassen. We weten met welk resultaatHet tractaat van Versailles zwijgt over den bacteriologischen oorlog. De conferentie van Genève van 1924 verbiedt aan de hooge contracteerende partijen, het gebruik van het bacteriologische wapen, doch wat is daarvan te verwachten Nog slechts een achttal landen hebben dat verdrag geratificeerd, nml. Liberia, Egypte, Venezuela, Oostenrijk, België, Frankrijk, Italië, Rusland. Niettegenstaande deze ratificatie heeft echter Rusland aan Professor Maslokowitsch van het Veterinair Instituut te Leningrad opgedragen de middelen te bestudeeren om bacteriën als oorlogs wapen te gebruiken. Verder heeft Engeland zich in 1927 uitge sproken tegen het ontwerp van Wet, waarbij aan iedereen (militair of burger) zou worden verboden onderzoekingen te doen op het gebied van giftige gassen en microben, voor wat betreft hunne toepassing in den oorlog. In verschillende landen hebben zich overigens de meest voor aanstaande personen, zoowel op juridisch, als op politiek en militair gebied uitgelaten in dien zin, dat indien een dergelijke oorlog mogelijk zal zijn, hij ook vrij zeker zal worden toegepast (o.a. de gewezen Grieksche Minister Politis, Sir Simon, Generaal Douhet, Maarschalk Foch, Generaal Von Metzsch). Een commissie uit de ontwapeningsconferentie heeft voorts in December 1932 geconcludeerd „dat het moeilijk, misschien wel onmogelijk zal zijn, de voorbereiding en de toepassing van den scheikundigen en den bacteriologischen oorlog te verbieden". Besluiten we dit gedeelte met een Pascal-gezegde „Ne pouvant faire que ce qui est juste fut fort, on a fait que ce qui est fort fut juste." M.a.w. indien de bacteriologische oorlog sterk is, zal hij ook rechtsgeldig zijn Gaan we thans na of in vroegere tijden reeds van het „bacterio logische wapen" gebruik is gemaakt. We onderscheiden dan a. Vóór 1914 en b. Tijdens den wereldoorlog. Reeds zeer lang geleden heeft men zich blijkbaar met dit vraagstuk bezig gehouden. Volgens Marcenac, een Fransch Vete rinair, vermeldt een werk over Artillerie uit 1650 „het gebruik 712

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 64