Gaan we thans na welke mogelijkheden het bacteriologische wapen biedt. In de eerste plaats stellen wij dan de vraag, welke bacteriën in aanmerking komen voor verspreiding en wat de gevaren daar van zullen zijn. We kunnen onderscheiden Bacteriën, die ziekten veroorzaken bij den mensch. 2. Bacteriën, die ziekten veroorzaken bij de dieren. 3. Bacteriën, die ziekten veroorzaken, zoowel bij mensch als dier. ad 1. De ziekten bij den mensch hebben een directen invloed op den strijd door vermindering van het menschenmateriaal en moreele inzinking. ad 2. Ziekten bij de dieren hebben eensdeels een directen invloed op den gevechtskracht van den troep (bereden wapens), anderdeels kunnen zij ook grooten invloed hebben op de voedsel voorziening, terwijl ad 3. verschillende dierziekten tevens direct gevaar voor den mensch kunnen opleveren. Ook de strijd tegen besmettelijke dier-ziekten is dus van groot belang. Tal van infectieziekten zullen voor verspreiding in aanmerking kunnen komen. Wij zullen dan ook slechts de allerbelangrijkste kunnen vermelden. In dit verband zouden wij eerst echter willen wijzen op de kans, het moge dan misschien niet in de lijn der directe verwachtingen liggen, dat we in dit opzicht voor verras singen zullen komen te staan, m.a.w. met ziekten zullen te maken krijgen, welke ernstig gevaar blijken op te leveren terwijl zulks niet of niet in de eerste plaats wordt verwacht. Alvorens enkele ziekten te noemen, willen wij nog eenige woorden wijden aan de wijze van verspreiding van de micro organismen. Dit kan geschieden a. door de lucht (d.m.v. van bommen of op andere wijze) b. door direct contact (d.t.v. spionnen). c. door bezoedeling van water, waterleiding, landerijen, enz. ad a. De deskundigen zijn het er wel over eens, dat de ver spreiding genoemd onder a in de practijk waarschijnlijk niet al te ernstige reden tot bezorgdheid zal behoeven te geven. In de eerste plaats is in het algemeen voor iedere infectie op groote schaal, waarop ook reeds eerder door mij werd gewezen, méér noodig dan het in de lucht laten zweven van ziektekiemen. Voor de meeste ziekten zal verspreiding d.m.v. bommen uit vliegtuigen niet mogelijk zijn, daar hierbij steeds belangrijke temperaturen te pas komen en er vrijwel geen bacteriën zijn, die dergelijke temperaturen kunnen verdragen. Van verspreiding op andere 715

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 67