wijze uit vliegtuigen, welke toch betrekkelijk hoog zullen moeten vliegen, is evenmin veel gevaar te duchten. Volgens Wickham Steed, een Engelsch journalist, zouden onder zoekingen hebben aangetoond, dat in ondergrondsche spoorwegen en tunnels verspreiding van smetstoffen gemakkelijk kan plaats vinden. Dit laatste is voor Indië en ook voor Nederland van geen of weinig belang. ad b. Verspreiding door direct contact, bijv. met behulp van spionnenDeze methode is o.i. van zeer veel belang. De spionnen zullen, speciaal zoolang een oorlog nog niet is uitge broken, en er dus nog niet aan gedacht wordt, door moedwillige verspreiding van smetstof veel kwaad kunnen stichten. En hoe gevaarlijk zijn in dit opzicht de tegenwoordige oorlogen, die zonder officieele oorlogsverklaring beginnen. Het zal dan ook zaak zijn, dat bij dreigend oorlogsgevaar, alle in dit opzicht verantwoordelijke instanties hunne volle waakzaam heid betoonen en te dien opzichte de noodige maatregelen treffen (o.a. sterke beperking, c.q. verbod, van toelating van personen uit het land, waarmede verwikkelingen gaande zijn; verbod van invoer van dieren uit dat land enz.). Tevens zal de bevolking op dit gevaar moeten worden gewezen, zoodat zij extra waakzaam is. ad c. Besmetting van waterleiding, water en landerijen is eveneens een punt, dat onze belangstelling verdient, en waarop we nog gelegenheid zullen hebben, nader terug te komen. Gaan we thans na, welke ziekten alzoo voor verspreiding in aanmerking komen 1. Bij den mensch worden vooral genoemd, typhus, cholera, dysenterie, miltvuur, tubercidose, pokken. 2. Bij de dieren noemen wij speciaal malleus, miltvuur, runderpest, mond- en klauwzeer. Hiervan zijn de eerstgenoemde twee ook zeer gevaarlijk voor den mensch. 3. Als verdere mogelijke dierziekten, die tevens voor den mensch ernstig gevaar opleveren zijn nog te noemenlyssa (hondsdolheid), psittacosis, (papegaaienziekte), tularaemie. Wat betreft de ziekten genoemd onder 1. ziet Bijl het grootste gevaar voor Nederland in pokken, typhus, cholera en tuberculose. Speciaal pokken acht hij voor het Moederland een groot gevaar, daar in de meeste omringende landen de verplichte pokken- inenting bestaat, terwijl deze in Nederland reeds verscheidene jaren is opgeheven. Hierdoor zegt hij ligt ons land volkomen voor deze ziekte open, terwijl het vijandelijke land en het aan vallende leger practisch immuum er tegen zijn. Ongeveer 2 weken 716

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 68