lijke terugtocht van zijn leger, het vertrouwen der troepen in zijn leiding ernstig hadden geschokt1). Desalniettemin behielden de Keizer en de „publieke opinie" in hem het volste vertrouwen Over de troepen van het leger van Chalons kunnen wij kort zijn en volstaan met de vermelding van eenige feiten 1. Het 1 C.A., zwaar geteisterd, telde nog slechts 23.408 geweren en 2.450 sabels voor 4 inf.divn. en 1 cav.div.; het departement van oorlog kon niet meer dan 1 ransel per 2 man beschikbaar stellen. 2. Het 5 C.A., dat betrekkelijk weinig had gestreden, telde nog slechts 18.543 geweren en 1.500 sabels voor 3 inf.divn. en 1 cav.div.; door den terugtocht was het korps volkomen gedesorganiseerd en het vertrouwen in den korpscommandant, generaal De Failly, verloren gegaan. 3. Het 7 C.A., hoewel grootendeels nog niet in gevecht geweest, was zeer onvolledig en telde 28.820 geweren en 1.684 sabels voor 3 inf.divn. en 1 cav.div.; de divisie Conseil-Dumesnil was volkomen gedemoraliseerd, der soldaten had geen wapens en ransels meer. 4. Met de discipline was het slecht gesteld a. La lassitude, le mécontentement, l'insubordination pren- nent toutes les formes. b. La maraude et le pillage sont de chaque jour. c. L'ivrognerie fait d'énormes progrès, faute de distribu tions régulières, et aussi par suite des défaillances du commandement. d. Le soldat commet des actes de destruction stupide sans aucune répression. 5. Aan dit leger en onder dit opperbevel legde nu de Regeering in Paris een taak op, welke voor een uitnemend geleid en krachtig georganiseerd leger bijna onuitvoerbaar zou zijn geweest. Den 17en Augustus was Keizer NAPOLEON III uit Metz in Chalons aangekomen en had hij den maarschalk De Mac Mahon met het legercommando belast. Om de positie van den Keizer in 't kort te schetsen moge dienen, dat NAPOLEON III aan Mac Mahon verzekerde, „qu'il ne s'occuperait nullement de la direc tion des opérations." NAPOLEON's impopulariteit bij het leger was overbekendmen tolereerde zich grappen over hem en mopperde openlijk over de luxe van het groote keizerlijke gevolg. Lehautcourt vertelt het volgende ergerlijke voorval 658 x) „Avant la guerre, c'était une incapacité méconue par beaucoup „actuellement, la doute n'est plus possible pour personne", aldus generaal Wimpffen, een van zijn korpscommandanten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 6