Wat betreft deze dier-ziekt.en, achten wij speciaal ook voor Indië wel het meest gevaarlijk de runderpest, een zeer ernstige door een filtreerbaar virus veroorzaakte ziekte, welke in Indië niet inheemsch is. Hierdoor bezitten onze dieren geen natuurlijke resistentie (verkregen door het vroeger doormaken van lichte infecties) tegen deze ziekte, en zal zij snel om zich heen kunnen grijpen en veel slachtoffers maken. In dit verband wijzen wij op het ernstige optreden van runderpest in Augustus 1920 in België, waar de ziekte evenmin inheemsch is. Door Zébu's afkomstig uit Engelsch-Indië, waar runderpest veelvuldig voorkomt die op doorreis waren naar Rio de Janeiro werd tijdens hun verblijf te Antwerpen, de ziekte in die stad verspreid en in het begin niet als zoodanig door de Belgische verterinairen onderkend. Niet tegenstaande de spoedig daarop genomen zéér strenge bestrij dingsmaatregelen is het pas na eenige maanden gelukt haar uit te roeien, echter niet dan nadat zeer ernstig nadeel aan den veestapel was berokkend. En dit in tijd van vrede. In oorlogstijd is alles nog veel ongustiger. Men stelle zich eens voor, welk een ernstige toestand een uitbraak dezer ziekte in oorlogstijd zou scheppen en hoe de voedselvoorziening in het gedrang zou komen. Menschen zijn voor runderpest onvatbaar. Malleus (kwade droes), een ernstige ziekte van paarden, die eveneens ernstige verliezen zal kunnen aanrichten, is voor het leger een groot gevaar te achten. Voor den mensch is deze ziekte eveneens besmettelijk, met in vele gevallen een ernstig verloop, waardoor zij van bijzonder belang wordt. Verspreiding onder de paarden zal op allerlei wijzen kunnen plaats vinden nml. door directe besmetting en verder met geinfecteerd voedsel en drink water. Uiterste voorzorg, vooral van de zijde der militaire auto riteiten is dus zeer zeker noodzakelijk. Voorts dienen te worden vermeld mond- en klauwzeer en miltvuur. Een optreden van mond- en klauwzeer zal vooral de melkvoor- ziening van de bevolking ernstig kunnen verstoren. Miltvuur (Anthrax), op zich zelf een zeer ernstige ziekte voor verschillende dieren, kan ook voor den mensch vrij groot gevaar opleverentoch meenen wij, dat we dit niet al te ernstig in beschouwing behoeven te nemen. De ziekte wordt nml. veroor zaakt door een bacil, die het vermogen heeft z.g. sporeneen soort „Dauerformen" te vormen, die buitengewoon resistent zijn, o.a. vrij hooge temperaturen kunnen verdragen in den bodem, waar ze zich in den regel bevinden, jarenlang kunnen blijven leven en een 20 jarige uitdroging kunnen verdragen. Miltvuur is dus om deze redenen zeer moeilijk uit te roeien en een vijand zal, na verovering van een bepaalde streek, van deze ziekte dus zelf nog veel last en nadeel ondervinden en daarom 718

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 70