der bevolking, waardoor deze zal zijn voorbereid en tot op zekere hoogte gerust gesteld, zoodat het groote gevaar voor een paniek zal zijn voorkomen. Conclusies. a. De bacteriologische oorlog zal mogelijk zijn. b. De gevolgen zullen bij een onvoorbereid land ernstig kun nen zijn. c. Bij een tijdig ernstig onder de oogen zien van de verschil lende feiten en een grondige voorbereiding en organisatie van den afweer, zullen de gevolgen waarschijnlijk meevallen en zal er bij uitbreken van een oorlog geen reden tot een abnormale ongerust heid in dit opzicht behoeven te bestaan. 720 UIT DE PERS. In de Manilla Times dd. 21 Juni j.l. troffen wij een artikel aan betreffende de verdediging van de Philippijnen, dat gezien de vele overeenkomstige factoren bij ons alle aandacht verdient. Wij ontleenen daaraan het volgende Op de waarde van luchtstrijdkrachten voor de defensie van de Philippijnen werd door den Vice-President Sergio Osmena de nadruk gelegd tijdens de in ontvangstname door hem in Cebu van het door de gelijknamige provincie aangeboden vliegtuig „Spirit of Cebu". ZHEG. zeide o.m., dat het aangeboden vliegtuig het eenige type vertegenwoordigt, geschikt om snel naar welk deel ook van den archipel te worden gezonden voor versterking van de plaatselijke verdediging en voorts Wij hebben de nadrukkelijke verzekering van onze militaire experts, dat er voor de veiligstelling van de Philippijnen niets gaat boven de ontwikkeling van een luchtmacht van redelijke grootte en hoog rendement" Het staat onomstootelijk vast, zoo vervolgde de Vice-President, dat wij geen machtige slagvloot kunnen bouwen, welke voor de verdediging van de duizenden eilanden van ons territoir noodig zou zijnIn de erkende kracht van het bombardementsvliegtuig schuilt echter een groote bedreiging voor elk vijandelijk schip, dat onze kusten zou willen naderen. Om deze redenen achtte Mr. Osmena de nieuwe aanwinst van groote beteekenis voor de defensie hij bracht met waardeering een overeenkomstige gift van de Philippino's in herinnering, nml. van het vliegtuig „Aloha" aan Hawaii en wees nog op de toenemende air-mindedness van de bevolking, blijkende uit den toeloop voor de luchtvaart onder de jongelingschap uit alle volksklassen en uit alle deelen van den archipel, alsmede op de nood zakelijkheid voorwaarden te scheppen, welke een snellen groei zoowel van de militaire als van de burgerlijke luchtvaart krachtig bevorderen. Red. Cursiveering van ons. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 72