6. EENIGE ERVARINGEN OPGEDAAN MET DE GLENN-MARTIN VLIEGTUIGEN door C. J. J. M. WALTMANN, Kapitein-Vlieger. Zooals het in luchtvaartkringen veelal gaat, waren de meenin gen over de te verwachten Amerikaansche bommenwerpers verdeeld. De eene categorie wist te verzekeren, dat de L.A. het neusje van den zalm zou krijgen, de andere waarschijnlijk geïmponeerd door courantengeschrijf nam een meer gereser veerde houding aan of plaatste opmerkingen als „het toestel moet lastig te vliegen zijn", „Andir is wel groot genoeg, maar al onze andere landingsterreinen enz. De ervaringen hebben de eerste categorie in het gelijk gesteld. Elk militair gebrevetteerde vlieger is in staat, dit type vliegtuig na enkele instructievluchten te besturen. Het voornaamste onder richt ontvangt de vlieger op den grond, om wegwijs te worden in het gewirwar van knoppen, stangen en kranen, welke in dit moderne vliegtuig aanwezig zijn. Door de vluchten, welke reeds naar de Buitengewesten zijn uitgevoerd, is overtuigend bewezen, dat het landen op buitenterreinen geen moeilijkheden oplevert. Dat het mogelijk was na een korten oefentijd overzeesche vluch ten uit te voeren, pleit voor den eenvoud van het materieel en moet eveneens worden toegeschreven aan de bij de K.N.I.L.M. opgedane ervaringen. Doordat de militaire vliegers reeds geoefend waren, als tweede bestuurder op verkeersvliegtuigen op te treden, waren zij niet alleen gewend alle manipulaties uit te voeren, welke noodig zijn om een modern meermotorig vliegtuig te bestu ren, maar konden zij zich tevens bepaalde navigatiemethoden eigen maken en een groote terreinkennis opdoen. De technische dienst van de L.A. heeft kans gezien drie maan den na de eerste proefvlucht de laatste van de serie Glenn-Martins aan den vliegdienst af te leveren. Indien men in aanmerking neemt, dat een vliegtuig vijf uren gevlogen moet worden, alvorens voor aflevering in aanmerking te komen, kan een gemiddelde van één vliegtuig per week naast het normale werk een bijzondere prestatie genoemd worden. Met het thans geschoolde personeel kan, indien over ruimere montage-gelegenheid wordt beschikt, eene nog snellere aflevering plaats hebben. 721

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 73