1 731 De Nationalisten hebben slechts (te) lichte vewn., uitsluitend met mitrn. bewapend, onvoldoende om 25 mm pantser te doorboren, terwijl 13 mm slechts op enkele honderden meters afstand wordt doorboord. De Rooden bezitten lichte vewn. met een te dun pantser en middelbare vewn. beide typen voorzien van een kanon. In tactisch opzicht zijn zij geschikt voor de verkenning, wellicht ook voor het opnemen van het contact met den vij. De vewn., gebruikt door de Rooden, zijn van een minder snel, doch zwaarder en sterker gepantserd type. 3. Pantserafweer. Hiervoor gebruikten de Rooden Fransche kanonnen, vermoedlijk met een kaliber van 25 mm, welke het vij. pantser konden doorboren. Aan Nationalistische zijde had men een 3,7 cm afweerkanon van D. constructie, dat tegen het pantser van de T. 26 een zeer goed en tegen dat van de T. 28 een meestal voldoend doorslagvermogen bezit. De pantserafweer stond dus op hooger peil dan de gebruikte tanks. 4. Tactisch gebruik. Door gebrek aan ervaring zijn groote tactische fouten gemaakt. Aan beide zijden was men te veel geneigd aan de verzoeken van ondercdtn. om steun van vewn. te voldoen, waardoor versnipperring van krachten ontstond. De 10, 20 of 30 bij een gevechtshandeling ingezette vewn. hadden nauwelijks den weg verlaten, of zij vielen ten offer aan art. en pag. Toen daarentegen de Nationalisten in Maart 1937 bij hun grooten aanval in de richting Guardalajara „einheitlich" 200 vewn. inzetten, gelukte het dadelijk tot 50 km in de vij. stelling door te dringen (De redactie D. Wehr. teekent hierbij aan„Wobei aber die schwache Artillerie auf der Gegenseite zu beachten bleibt!"). 5. Conclusie. De pantserafweer was beter georganiseerd dan de pantseraanval. Voor vewn. zijn sterk pantser en kanon met groot doorslagvermogen van meer waarde dan snelheid en groote actieradius. Slechts middelbare en zware vewn. hebben een kans tegen een modern bewapenden tegenstander. Hoewel de meeningen daarover voorloopig nog wel niet in overeenstem ming zullen komen, kan o.i. wel worden aangenomen, dat de vewn. niet dat groote succes hebben gehad, wat men er hier en daar van verwachtte zij zijn niet het middel gebleken, dat feilloos tot de overwinning voert. Zulks behoeft ons echter niet te verwondereneen dergelijk middel is tevoren nooit uitgevonden en zal in de toekomst ook wel niet komen. Toch hecht men waarde aan de tanks en o.i. ligt er veel waarde in de gedachte van voorstanders van dit strijdmiddelals het de tank niet gelukt om voor waarts te komen, zal dit zeker niet het geval zijn met den onbeschermden infanterist. Ook o.i. is men aangewezen op een zwaarder type dan de lichte tank en is bewapening met een mitr. en een kanon noodzakelijk. Of men deze tanks in onze Indische terreinen kan gebruiken, zullen de met lichte vewn. te nemen proeven uitwijzen. d. V. Infanterie. Militdr Wochenblatt nr. 43. „Kampftruppenverpflegung im Kriege". Hauptmann Lenz verhaalt uit zijn oorlogservaring, dat bij het doordringen de soldaten in den regel niet verder kwamen dan het eerste vijandelijke levensmiddelendepot, waardoor menigmaal een tactisch succes onvoldoende

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 83