737 verkrijgen door veelvuldige oefening, waarbij tot in details wordt nagegaan, waartoe de werkelijke afgifte zou leiden van de bij oefeningen vaak voor den vuist weg achter elkaar gelaste urenlange storende-, vernietigings- en vernielingsvuren, innevelings-, gas- en inleidende beschietingen en ten slotte, als klap op den vuurpijl, van de vuurwals. De mu.inzet is het middel voor invloed op den gang van zaken, doch de leider van het gevecht moet er rekening mede houden, dat wanneer ergens zeer groote hoeveelheden mu. worden ingezet, men zich elders moet beperken. Voorts dient hij doorlocpend op de hoogte te zijn van den stand der voorradenlagere cdtn., van den laagsten af, dienen dit mogelijk te maken. Ter vergemakkelijking bedient men zich van het van tijd en verbruik los staande hoeveelheidsbegrip „Munitionsrate", hetwelk, rekening houdend met de eigenschappen daarvan, voor elk wapen verschillend is en in de plaats komt van tallooze getallen. S. noemt voor de O.bg.art. en vd.hw. 201, vd.art. 210, middelb.art. 126, zw.art. 75 sch./stuk, hetgeen per bij. een gew. is van 6, 8x/2, 16, 16 en 25 ton. M.b.t. den aanvoer uit het achterland naar de mu. depots rijst de vraag, of deze dient te geschieden in eenheidstreinen (welke, in bepaalde verhouding, mu. bevatten voor alle wapens) of in soortsgewijze beladen bijzondere mu.treinen. De omstandigheden wijzen uit wat noodig is. Autotransport passe men op dit traject bij uitzondering toe. De middelbare gevechtsleiding zorgt voor distributie over de mu. avupn. de uitvoering, als regel over een afstand van 1015 km, geschiedt door de div.mu.parkcie. De verdere aanvulling geschiedt door de zorg van de tpn. cdtn. S. geeft als gemiddelde afstn. aan avup.-lt.mu.col.510 km lt.mu.col. gv.tr.: 35 km; gv.tr. caissons 02 km en caissonsgv.bij.%2 km. Uiteraard is het mogelijk, dat één of meer der genoemde schakels vervallen men hoede zich voor starheid elk geval eischt zijn eigen oplossing De moeilijkheid is nu, dat de huidige omstandigheden er meer en meer toe dwingen, de mu.aanv. bij nacht te doen geschieden. Toch dient men steeds te streven naar snelle aanvulling de caissonvoorraad is te beschouwen als noodrantsoen en dient ten koste van alles op peil te worden gehouden Aan de hand van de O.org. en uitrusting werkt S. vervolgens het geval uit, waarin tijdens een actie voor 1 reg.div.art., versterkt met 1 afd. middel bare art., 2 extra-dagvoorraden (117.640 schn., gew. 350 t.) naar den troep moeten worden opgevoerd. Hij komt tot de conclusie, dat daarvoor 2% nacht noodig zijn waarna het personeel, ook de geschutbediening, zoo ver moeid den eersten gevechtsdag tegemoet gaat, dat er alle aanleiding zou zijn, het gevecht een dag uit te stellen. Ten slotte geeft S. nog waardevolle aanwijzingen voor de practische uitvoering op beperkte schaal (bijv. voor 1 stuk) van de behandelde oefening. Wij bevelen het artikel ten zeerste ter bestudeering aan. Optreden. Kol. Riccard behandelt in R.d'Art. April Le groupement d'artïllerie de campagne dans la marchei d'approche moderne. De ra.tf heeft een einde gemaakt aan de vrees voor het verloren gaan van het verband; er,is thans geen bezwaar meer tegen, de lt.art. van de div. tijdens den naderingsmarsch over twee voorhoeden te verdeelen ook behoeft men de stln. niet meer in de onmiddellijke nabijheid van de wgpn. te kiezen, waardoor de bijn. zonder herhaaldelijke verplaatsingen mèt die wgpn., welke in voorste lijn moeten blijven, kunnen steunen. Dit bespaart der bediening veel ver moeienissen. Anderzijds worden deze vergroot doordat het luchtwapen er toe dwingt, eerst na het invallen van de duisternis naar de bivaks af te marcheeren en deze weer zoo tijdig te verlaten, dat de stln. voor daglicht zijn betrokken. In het Mei nr. geeft dezelfde S. beschouwingen over L'artillerie d'appui direct dans la prise de contacthij is van meening dat het optreden van de art. tijdens deze handeling niet veel verschilt van dat tijdens den nade-

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 89