Keizerin-regentes en aan den Ministerraad schrijven, wat aan Prins NAPOLEON de uitbarsting ontlokte Ten slotte aanvaardde de Keizer het besluit, doch stuurde in 't geheim een van zijn ordonnansofficieren met het besluit van zijn komst naar de Keizerin. Om dit te kunnen begrijpen dient men te weten, dat NAPO LEON III bij zijn vertrek naar het leger in Metz een regentschap had ingesteld onder leiding van de Keizerin. Natuurlijk had dit regentschap eerst in werking dienen te treden, nadat de Keizer de landsgrenzen zou hebben overschreden, zooals in 1859 in 1870 werd het regentschap echter reeds van kracht bij het vertrek van den Keizer uit Paris. Er waren nu dus twee regeermachten die van den Keizer zonder feitelijke macht, en die van de Keizerin mèt de feitelijke politieke macht. En, sedert Frankrijk door den Keizer was gelukkig gemaakt met een liberale parlementaire regeering, was zijn positie uitermate verzwakt, en zou zijn terug keer in de hoofdstad, na de echecs van zijn legers, zelfs een min of meer gewaagde onderneming hebben beteekend. In deze atmosfeer arriveerde nu Trochu in Paris met de op de conferentie van 17 Augustus genomen besluitenen hij was daar niet welkom aan de Keizerin, die door 's Keizers brief reeds was ingelicht over de plannen. De Keizerin had tegen NAPOLEON III drie hoofdgrieven a. „II était vieilli b. „II s'était fait libéral c. „II avait été vaincu Genoeg derhalve voor deze eerzuchtige vrouw om tot de over tuiging te komen dat haar echtgenoot zich op den achtergrond behoorde te stellen 660 „Comment, vous allez écrire a l'impératriceMais vous n'êtes „done plus souverain II faut que cela soit fait a l'instant même il „faut prendre une resolution de suite il faut que le général Trochu „parte L'empereur risque une objection II faut que mon „décret soit contresigné il n'aura de valeur que s'il est contresigné „par un ministre. „C'est trés facile, reprend le prince le général Trochu emportera „vos décrets a Paris ils seront contresignés par un ministre. Quel „est celui qui ne comprendrait pas la gravité de cette mesure et ne „voudrait pas s'associer au projet de V.M.?" „L'impératrice, jeune encore, est ambitieuse et mère avant d'être „épouse. La catholique Espagnole revit en elle, lui faisant détester „plus encore le libéralisme affecté sur le tard par son mari. Elle „s'accoutume aisément a la pensée d'un role plus important. Pourquoi „ne sauverait-t-elle pas la dynastie, füt-ce sans l'empereur Autour „d'elle, des ambitions des convoitises, des haines s'agitent. Si l'Empire „a des fidèles dont la catastrophe finale ne lassera pas le dévouement „obstiné, il est aussi des autoritaires ardents a pourchasser l'idée

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 8