739 monden alleen beschermd worden door maskeering en verspreide opstelling, terwijl de andere elementen van de bijn. wèl bomvrij zijn ingericht. Hij is van meening, dat ld.art. geen voldoende beveiliging kan geven daar zij geen posten kan vooruitschuiven en de critieke zone nimmer voldoende kan dekken (zie ook I.M.T. blz. 635). Voorts acht hij schijnbijn. te duur; rook en nevel zijn een tweesnijdend zwaard. Maskeering is duur en kan voor de zw. stukken nimmer afdoende zijn het bezigen van spoorweggeschut geeft evenmin oplossing, daar hiervoor kwetsbare en niet afdoend te mas- keeren spoorbanan noodig zijn. terwijl het enkele uren duurt, voordat de stukken tot vuren gereed zijn. Toepassing van bomvrije dekkingen acht S. de eenige juiste oplossing dit biedt tevens het voordeel, dat de thans ter bescherming uitgetrokken ld.bijn. elders kunnen worden ingezet. Sch. Luchtvaart. Gebruik van lu.str.km. tegen verzetslieden. In het J.R.U.S.I. van Mei 1937 verscheen een verslag van een door Air Commodore Portal, die een tijdlang de lu.str.krn. in het Aden Protectoraat commandeerde, gehouden voordracht over het gebruik van de Eng.lu.str. krn. in de overzeeesche gewesten bij de uitoefening van de politiek-politio- neele taak (Air Force co-operation in policing the empire). S. maakt onderscheid tusschen het optreden tegen: a. opstandelingen in intensief bestuurd geheel gepacificeerd gebied (civi lized country); b. opstandelingen in gebieden waar de bestuursvoering nog weinig inten sief is (wild country). In laatstgenoemd geval treedt het gebruik van het vlg. op den voorgrond, in het eerste het gebruik van grondtpn. In intensief bestuurde dicht bevolkte streken leven nml. de opstandelingen en de goedgezinde elementen in eikaars onmiddellijke nabijheid. Bij het bedwingen van onlusten is het in de eerste plaats zaak beiden van elkaar gescheiden te houden en de eigendommen van de goedgezinde bevolking alsmede belangrijke kwetsbare punten daadwerkelijk te beschermen. Zulks kan alleen behoorlijk geschieden door grondtpn. Bij de bespreking van het vervoer van tpn. onderdeelen vraagt S zich af of het niet gewenscht moet worden geacht daarvoor een afzonderlijk korps „lichte infanterie" te bestemmen uitsluitend bestaande uit vastberaden militairen van gering gewicht en klein postuur, die geen last hebben van luchtziekte. Wat het gebruik van bommen en mitr.vu. betreft wordt gewezen op de dislocatie van de lu.str.krn. in Palestina, waar het meermalen voorkomt, dat kleine tpn. eenheden worden opgehouden door het vu. van gewapende benden, die sterke stln. hebben bezet. Wanneer dat het geval is wordt een radio ber. uitgezonden waarna practisch binnen 15 min. na de uitzending van een dergelijk bericht een afd.vlgn. boven elk gewild punt van Palestina kan verschijnen om den vij. met bommen en mitr.vu. te bestoken. Vervolgens wordt een belangwekkend overzicht gegeven van de wijze van optreden van de lu.str.krn. in het Aden Protectoraat zooals dat geschiedde toen S. daar het commando voerde. Het Aden Protectoraat is een „wild country" van weinig economische beteekenis, van het gebied bestaat uit bergland en V3 uit woestijnen. Behalve verschillende karavaanwegen, welke alle bij den haven van Aden samenkomen, vindt men er nagenoeg geen wegen. Het doel van het handhaven van orde en rust in een dergelijk gebied wordt door S. in 3 punten samengevat t.w.: Ie. het moet voor een Eng.officier of ambtenaar mogelijk zijn zich door het geheele gebied te bewegen zonder gevaar te loopen te worden lastig gevallen

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 91