740 2e. de handelswegen door het achterland moeten volkomen veilig zijn 3e. als twee stammen oorlog voeren moeten zij dat doen zonder de rechten van derden te schenden. Om dit doel te bereiken staan verschillende wegen open nml.: a. een volledige bezetting door tpn. van het geheele gebied (zeer duur); b. het achterhouden van een sterke militaire macht in Aden bestemd om in voorkomende gevallen opstanden te dempen en daarna naar de basis terug te keeren (eveneens duur een tweede bezwaar is, dat op deze wijze den stammen ernstige verliezen worden toegebracht waardoor haat tegen de Regeering ontstaat); c. uitbetaling aan stamhoofden, die orde en rust weten te handhaven van een jaarlijksche toelage, welke aan de andere hoofden wordt onthouden (een moreel moeilijk te verdedigen methode) d. het intensief gebruik van lu.str.krn. S. acht in een „wild country" het laatste het meest doeltreffend. Alvorens de wijze van het gebruik van de lu.str.krn. te behandelen weerspreekt S. de algemeen heerschende meening, dat de Eng. luchtmacht optreedt door bij het uitbreken van een opstand e.d. onmiddellijk over te gaan tot het bombardeeren en met mitr. vu. bestoken van de woonplaatsen van de verzetslieden. Hiervan verwacht hij weinig nut, daar de bevolking zich tijdig in de bergen zal terugtrekken of zich naar naburige stammen zal begeven om nadat het bombardement is uitgevoerd naar hun dorpen terug te keeren en nieuwe verzetsplannen te beramen. Het doel moet echter zijn een „change of heart" te bewerkstelligen hetgeen z.m. moet geschieden zonder in onmiddellijk contact te komen met de verzetslieden. Tot slot wordt één en ander toegelicht door het volgende geval uit de practijk. Een karavaan werd door een bende overvallen. Alvorens nu tot mil. maat regelen over te gaan moest de schuld onomstootelijk vaststaan. In het besproken geval werd het hoofd van den betrokken stam verzocht (bericht afgeworpen uit een vlg.) op een in neutraal gebied gelegen landingsterrein te komen teneinde daar een Eng.off. te ontmoeten. Het hoofd kwam en erkende, dat de overval was gepleegd door eenige zijner onderhoofden, die hij onvoldoende in de hand had. Daar de Regeering het laatste niet kon toegeven werd besloten tot mil. optreden, waarop het volgende ultimatum werd gesteld a. op een vastgestelden datum moest een geldboete van 500 dollar zijn betaald b. de schuldigen dan wel gijzelaars moesten worden uitgeleverd. Was aan dit ultimatum niet binnen 10 dagen voldaan dan zou worden overgegaan tot de zgn. „inverted blockade". Wat hieronder wordt verstaan blijkt duidelijk uit de slotwoorden van het ultimatum, welke als volgt luiden„Wanneer U de geldboete niet betaalt en de gevraagde personen „niet uitlevert moeten alle dorpen en het tusschenliggend gebied met mede neming van de eigendommen en dieren worden ontruimd terwijl de bevol king niet mag terugkeeren voor dat door de regeering daartoe vergunning „wordt gegeven. Dit zal geschieden zoodra aan de gestelde voorwaarden „is voldaan. Zoolang dat niet het geval is zullen de dorpen en het tusschen liggend gebied op ongeregelde tijdstippen zoowel bij dag als bij nacht wor- „den gebombardeerd. De bevolking wordt gewaarschuwd bommen, die niet „zijn gesprongen aan te raken, daar dat als regel den dood van betrokkenen „tengevolge zal hebben." Het ultimatum werd het hoofd ter hand gesteld en afgeworpen boven de belangrijkste dorpen. Als termijn was 10 dagen gesteld ten einde het hoofd en de bevolking in de gelegenheid te stellen de zaak goed te overdenken. Toen de termijn was verstreken en aan de voorwaarden niet was voldaan verschenen eenige minuten later boven een groot aantal plaatsen van het

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 92