743 J.R.U.S.I. Mei 1937. Air Notes. De Under Secretary of State for Air in Eng. deelde bij de indiening van de begrooting voor 1938 o.m. mede, dat door het luchtvaartministerie al het mogelijke werd gedaan om de vliegers met kort dienstverband zoodra zij uit den actieven dienst worden ont slagen een betrekking te bezorgen. Hiertoe werden overeenkomsten aan gegaan, niet alleen met bestaande luchtverkeersmaatschappijen en burger- vliegscholen (voor aanname als instructeur) doch eveneens met maatschappijen en lichamen, die met de luchtvaart niets hebben te maken. De daartoe ingestelde „Air Force Officers Employment Association" heeft op deze wijze werk gevonden voor meer dan 90 van de bij haar ingeschreven officieren. Verder werd door het luchtvaartministerie financiëele hulp ver leend aan daarvoor geschikt geachte vliegscholen teneinde deze in staat te stellen tegen een laag tarief een voortgezette vliegopleiding te geven, in het bijzonder aan oud kort verband vliegers, waardoor het voor deze gemakkelijker wordt om de noodige certificaten, welke tegenwoordig van een verkeersvlieger worden geeischt, te verkrijgen. F.M. 5-5-37. De gegevens van de Short Mayo Composite Aircraft (zie I.M.T. 1937 Nr. 7 blz. 641 noot 2)) zijn bekend gemaakt. Het onderste toestel is van het type Short Empire vliegboot met 4 motoren van 810/850 pk en een vlieggewicht van 17x/2 ton waarvan 5 ton nuttige last. Het bovenste vlg. heeft 4 motoren van 340 pk. en een vlieggewicht van 9100 kg terwijl het 5450 1. benzine kan meenemen. v. d. E. Luchtbescherming. Chemie en luchtbescherming, verslag van symposium gehouden op 20 en 21 November 1936 te Leiden, onder auspiciën van de Nederlandsche Chemische Vereeniging (Uitgave van N.V.D.B. Centen's uitgevers Mij. te Amsterdam) Na een openingswoord door den voorzitter van de Vereeniging, Dr. C. A. Lobry de Bruyn, wordt door eenige sprekers, welke oude bekenden zijn op luchtbeschermingsgebied, het woord gevoerd. Zeer beknopt zullen de behan delde onderwerpen (met vermelding van de sprekers) worden opgesomd. Generaal b.d. P. H. A. de Ridder. Inleiding. S. wijst er op, dat de aard der op het programma vermelde voordrachten bewijzen, dat de vereeniging het geheele vraagstuk der luchtbescherming in groote trekken aan haar leden wil voorleggen, ook al zal daarbij door het karakter van de vereeniging vooral de nadruk worden gelegd op de taak, die de chemicus in de lucht beschermingsorganisatie kan vervullen. S. zegt dan ook, dat hoewel ook in Nederland reeds tal van pennevruchten op deze taak hebben gewezen, toch de behandeling van dit onderwerp, gezien in het geheele kader der luchtbescherming, voor velen verhelderend kan werken. S. geeft vervolgens aan wat luchtbescherming is en wijdt enkele beschouwingen aan de ontwik kelingsgeschiedenis in Nederland. Dr. A. P. J. Hoogeveen. Chemische strijdmiddelen. S. wijdt eerst enkele beschouwingen aan de beteekenis van de chemische strijdmiddelen en behan delt vervolgens X. de oorlogsgassen (classificatie volgens hun chemisch karakter) 2. het aantoonen van oorlogsgassenS. behandelt de reukmeet-installatie (afbeelding) 3. de chemische structuur en physiologische werking en 4. nieuwe oorlogsgassen. Dr. G. C. E. Burger., fabriekshygiënist der N.V. Philips gloeilampenfa brieken spreekt vervolgens over „Pharmacologic der chemische strijdmiddelen; samenwerking tusschen Chemicus en medicus". S. behandelt achtereenvolgens

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 95