744 de algemeen vergiftige stoffen, die inwerken doordat de vergiften in het bloed worden opgenomen (koolmonoxyde, blauwzuur), verstikkende stoffen, die hun voornaamste werking uitoefenen op de ademhalingsorganen (chloor, phosgeen), prikkelende stoffen, die een plaatselijke prikkelende werking op de slijmvliezen van neus en oogen uitoefenen (traangassen, niesgassen) en blaartrekkende stoffen, die vooral een schadelijke werking op de huid uitoefenen (mosterdgas, lewisiet). Dr. C. W. van Hoogstraten, scheikundige aan het Staatsbedrijf der artil lerieinrichtingen aan de Hembrug behandelt vervolgens „Rook en Nevel vormers" en wijdt enkele beschouwingen aan phosphor, de vluchtige metaalchloriden, het Berger-mengsel en Hexiet. Dezelfde spreker behandelt eveneens de brandstichtende stoffen. Achter eenvolgens worden in beschouwing genomenorganische verbindingen (benzine, benzol, petroleum, paraffine), phosphor, thermiet en electron. Dr. J. H. de Boer wijdt vervolgens eenige beschouwingen aan „physische eigenschappen van chemische strijdmiddelen" (toegelicht met een photo en schetsen). Vervolgens spreekt Kap. A. W. Claasen, directeur der Militaire Gasschool te Utrecht over het „tactisch gebruik van chemische strijdmiddelen". Kapitein P. J. de Broekert behandelt vervolgens „De verspreiding van chemische strijdmiddelen door vliegtuigen en neemt in beschouwinghet werpen van gasbommen, het gassproeien, het gebruik van nevels, en brand bommen. Luit.-Kol. A. J. Maas, hoofdinstructeur van het korps luchtdoelartillerie te Utrecht wijdt eenige beschouwingen aan de hand van een „schema lucht verdediging en luchtbescherming" aan I. de techniek en de tactiek der actieve verdedigingsmiddelen in een volledig stelsel van luchtverdediging en behandelt daarbij a. beteekenis en noodzaak van een volledig stelsel van luchtverdediging onder centrale leiding b. de afzonderlijke verdedigingsmiddelen. S. neemt achtereenvolgens in beschouwing het Volkenrecht, de indirecte luchtverdediging door eigen bombardementsvliegdierst, den jachtvliegdienst, luchtdoelar tillerie en luchtdoelmitrailleurs, zoeklicht- en luisterdienst, lucht wachtdienst en civiele luchtbescherming. II. De te verwachten beveiligende uitwerking van een stelsel van lucht verdediging thans en in de naaste toekomst waarbij S. aangeeft, dat enkele grondslagen voor de beoordeeling zijn a. de ervaringen uit den wereldoorlog en b. de ervaringen na den wereldoorlog Als laatste spreker van den eersten dag houdt de ons bekende lucht- beschermingsdeskundige Kap. J. H. Riesen een voordracht over „waar- schuwings- en alarmeeringsdienst"Hij geeft aan, dat het doel van deze diensten drieledig is nml. a. het tijdig gereedstellen der overheidsdiensten in de diverse ge meenten b. het waarschuwen en alarmeeren van de bevolking tegen overval- ljngen en c. het waarschuwen van de bevolking, dat de tijd is aangebroken de reeds vroeger voorbereide maatregelen te nemen. Den tweeden dag behandelt Ir. A. J. der Weduwen, „de Individueele gasbescherming" (toegelicht met schetsen), hetgeen ons geen nieuwe gezichtspunten biedt, waarna

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 96