746 e. de perscneele en materieele hulpbronnen, waarover de verschillende diensten en instellingen beschikken den aard van de burgerij in de verschillende stadsgedeelten (voor ons van groot belang). Op grond van de verkregen resultaten, zoo zegt S., zal dan 1. een organisatieplan worden samengesteld en 2. een werkplan worden ontworpen ter verwezenlijking van de zelfbe scherming. De punten 1 en 2 worden achtereenvolgens in beschouwing genomen. Een beknopt en zeer lezenswaardig artikel. Terecht zegt S. nog, dat het nuttig is, af en toe eens de gedachten te laten gaan over cijfers, welke ons den aard en de grootte van het luchtgevaar voor oogen brengen en de vage begrippen als bommenlast, snelheid en vluchtafstand verduidelijken. Als voorbeeld geeft hij dan, dat bij de Italiaansche luchtmacht is ingedeeld de Caproni C.A. 135, een bombardeervliegtuig met zeer goede vliegeigen- schappen 2 motoren met te zamen 2000 pk geven het een kruissnelheid op 4000 m hoogte van bijna 380 km/u en een max. snelheid van 430 km/u de bommenlast bedraagt 3000 kg, terwijl het vliegtuig belast met 75 van het totaal gewicht, een vluchtafstand van 3500 km kan halen. Buitenlandsch nieuws. Italië. Het nationale verzekeringsinstituut te Rome heeft besloten aan alle bij haar verzekerden, zoowel voor ongevallen als voor het leven, een door het Staatskeuringsbureau goedgekeurd gasmasker toe te zenden. Hongarije. In Boedapest is het eerste bioscoopgebouw met een bomvrij, gewapend betondak gebouwd. Frankrijk. In de bureau's van politie der verschillende wijken van Parijs bevinden zich lijsten van de zich in die wijken bevindende schuilplaatsen. Alle bewoners van die wijken kunnen deze lijsten raadplegen. Volgens den prefect van politie zijn in Parijs 27.256 particuliere schuilplaatsen aanwezig, bescherming biedend aan 1.720.000 personen. In de voorsteden zijn er 7.232 met 600.000 plaatsen. Een en ander is door de prefectuur gecontroleerd. De huiseigenaar moet een persoon aanwijzen, die belast is met de handhaving van orde en tucht in de schuilplaatsen en zorgt, dat de juiste maatregelen aldaar worden genomen. De Fransche regeering heeft besloten, de bevolking van de groote steden, doch voorloopig alleen die van Parijs, van gasmaskers te voorzien. De kosten worden tusschen staat en gemeenten verdeeld men kan deze maskers tegen kostprijs koopen. Voor hen, wier inkomen onder de belastinggrens ligt, zijn deze maskers gratis verkrijgbaar. Hiervoor heeft Parijs een crediet van 10.000.000 frs. beschikbaar gesteld. Men concentreert in Frankrijk de luchtbeschermingsmaatregelen voorloopig op Parijs. Ontruiming van de stad door vrouwen, kinderen, ouden van dagen en zieken wordt onder oogen gezien. Met het oog hierop heeft men nieuw-aangelegde wegen zeer breed gehouden en in een paar voorsteden doorbraken gemaakt. Japan. Uitgebreide luchtbeschermingsmaatregelen voor industriecentra worden thans genomen (schuilplaatsen, bescherming van verbindingsmiddelen, localiseering van branden). De inrichting van onderaardsche waterputten moet in 1937 voltooid zijn. Engeland. Hier worden de gasmaskers voor de burgerbevolking in gas- maskerdepöts opgeslagen en wordt van uit deze depóts door huisbezoek

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 98