747 propaganda gemaakt. Men bereikte bij een proefneming met ingestelde cursussen niemand. Engeland heeft thans zijn eerste luchtbeschermingstentoonstellmg in Ken sington Town Hall gehad. Zwitserland. In het kantonale Nijverheidsmuseum te Bern wordt een tentoonstelling ten dienste van de lichtdooving gehouden, waar met 20 verschillende vensters gedemonstreerd wordt op welke wijze men het best de lichtuitstraling voorkomt. Bij bondsbesluit van 29-12-36 werd in Zwitserland de organisatie van de luchtbescherming in de industrie geregeld. De industriebedrijven en bedrijven als opslagplaatsen, slachthuizen zijn verplicht voor een georga- niseerden luchtbeschermingsdienst te zorgen. Deze bedrijven worden in 2 categoriën verdeeld 1. de bedrijven, welke, hetzij afzonderlijk, hetzij gezamenlijk met aangren zende bedrijven, een luchtbeschermingsorganisatie uit hun personeel kunnen samenstellen en 2. de bedrijven, welke tengevolge van hun beperkt personeel -niet in staat zijn, een volledige organisatie samen te stellen. Zij kunnen met een beperkte organisatie volstaan. Bij categorie 1 worden de volgende diensten ingesteld a. leiding e. eerste hulp b. alarm- en uitkijkdier.stgasopsporings- en ontsmettingsdienst c. politie g- technische hulpdienst en d. brandweer h. verbindingsdienst. Bij categorie 2 vervallen de diensten c en Zweden. De kortgeleden opgerichte „Vereeniging voor luchtbescherming" heeft voer haar arbeid belangrijke ondersteuning ontvangen. Banken, ver zekeringsmaatschappijen, industrie- en handelsondernemingen hebben aan de vereeniging een bedrag van 235.000 kr. ter beschikking gesteld. Dit bediag dient om de onkosten te dekken voor 1937 en 1938. Op 13 Maart 1937 diende de Zweedsche regeering een voorloopige kosten- begrooting in van 2,5 millioen kror.en (1.150.000 gld.). Zij wil van dit bedrag 460.000 gld. besteden voor de aanschaffing van gasmaskers, 207.000 gld. voor alarmtoestellen, 138.000 gld. voor toeslagen aan gemeenten bij den bouw van schuilplaatsen en 184.000 gld. voor het inrichten van schuilplaatsen m staatsgebouwen. De Zweedsche Regeering is van meening, dat de aanschaffing van gas maskers en alarmapparaten tot haar taak behoort. Voor wat betreft het inrichten van schuilplaatsen, zal dit afhankelijk zijn van de vraag of de financieele toestand van den staat zulks toelaat. De in Stockholm opgerichte luchtuerdedigingsvereeniging staat op actieve basis. De vereeniging bezit luchtafweergeschut, zoeklichten enz. en is onlangs met het geven van cursussen begonnen. Hiervoor hebben zich 100 leden gemeld, die over een afstandsmeters-, een laders- en twee zoeklichtcursussen verdeeld werden. Een nieuw 40 mm automatisch Boforskanon wordt bij deze cursussen gebruikt en men hoopt in den zomer met practische schiet oefeningen te beginnen. Het is de bedoeling hiermede het nijpende gebrek aan manschappen voor de luchtverdediging der stad te verminderen. Duitschland. Hier wijst men er op om toch vooral bij de verduisterings oefeningen geen provisorische maatregelen te nemen, doch de vensters afdoende te blindeeren met gordijnen, aangezien dit op den duur het goed koopste is. Vooral bij fabrieken en groote magazijnen wordt aangedrongen op het aanbrengen van gcede blindeergordijnen (zwart buiten en wit binnen) opdat het bedrijf ongestoord kan worden voortgezet.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 99