854 waren er, vooral met betrekking tot den aan- en afvoer en technische aangelegenheden, soms meer na- dan voordeelen aan verbonden. Bovendien waren de nieuw aangelegde vliegterreinen ook als zoodanig soms minder geschikt. Bijvoorbeeld geraakten op het vliegterrein Dessié, tijdens den opmarsch naar Addis Abeba, 30 bommenwerpers gedurende 14 dagen buiten bedrijf, daar door de regens het vliegveld zoodanig onder water kwam te staan, dat opstijgen onmogelijk was. Hierdoor kwam de verpleging in het gedrang van enkele colonnes, die op aanvoer uit de lucht waren aangewezen. De buiten bedrijf gestelde bommenwerpers zouden in die 14 dagen 350 a 400 ton levensmiddelen hebben kunnen aanvoeren. Als de vliegterreinen nabij het front niet aan alle eischen voldoen, is het voordeeliger van duurzame vliegterreinen gebruik te maken door goede organisatie van de verbindingen kan tijdige en doelmatige inzet van de lucht strijdkrachten worden verzekerd, ook indien de afstand tot het front aan zienlijk is. Vooral bommenwerpers behoeven door hun gecompliceerde uit rusting en het groote verbruik van benzine en brandstof goed ingerichte vliegterreinen in de toekomst nog meer dan thans. Ten slotte werden nog 12 noodlandingsterreinen aangelegd. De verplaatsing van de luchtmacht naar O. Afrika. Aanvankelijk had het in de bedoeling gelegen de vlgn. bestemd voor tactische verkenning per schip te vervoeren en de overige vlgn., wier vlucht- afstand trajecten van ongeveer 2000 km toelieten, door de lucht te ver plaatsen. De laatsten zouden van Lybië (Auenat) uit over de Soedan hebben kunnen oversteken naar Tessenei in Eritrea. Toen echter door de Engelsche Regaering geen toestemming werd verleend tot het vliegen over de Soedan, moesten alle vlgn. over zee worden vervoerd. Voor dit doel werd gebruik gemaakt van het vliegtuigmoederschip „Miraglia" bovendien werd voor dit doel een schip zoodanig ingericht, dat het 20 a 30 vlgn. met gedemon teerde draagvlakken kon vervoeren. Het uitladen in Massaua duurde niet langer dan 24 uur de vlg.-rompen en de draagvlakken werden vandaar langs den weg naar het vliegterrein vervoerd en aldaar gemonteerd. Naarmate de technische voorzieningen van dit vliegterrein in den loop van de expeditie werden verbeterd, kon de montage sneller verloopen. In den koelen tijd konden per dag twee lichte bommenwerpers of verkenningsvliegtuigen worden gemonteerd, dan wel 2 zware bommenwerpers in 3 dagen. In den warmen tijd duurde de montage van een zwaren bommenwerper echter 5 a 6 dagen, hoewel het betrokken personeel om de 14 dagen werd afgelost met het oog op den gezondheidstoestand. Ten slotte bleek het transport van de vlgn. over zee met behulp van daartoe ingerichte schepen sneller en gemakkelijker dan door de lucht aan het transport door de lucht was een lange vlucht over de wildernis verbonden, hetgeen voor de nieuw in bedrijf gestelde vliegtuigen bezwaarlijk zou zijn geweest.J) Het verbruiksmaterieel. Met het oog op de mogelijkheid van sluiting van het Suez-kanaal werd in Massaua en Mogadiscio met den meesten spoed een zoo groote mogelijke hoeveelheid verbruiksmaterieel, in het bijzonder benzine en olie, opgeslagen. Een groote hoeveelheid benzine werd uit Amerika over den Indischen Oceaan verscheept. Een klein gedeelte van de benzine werd in drums aangevoerd. Het grootste gedeelte kwam in tankschepen aan, hetgeen belangrijken arbeid meebracht bij de ontscheping. Daartoe moesten leege drums aan boord worden gebracht Hetgeen men te voren had kunnen weten. (G.).

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 100