855 en aldaar gevuld na de ontscheping moest de brandstof worden gemengd om het gewenschte gehalte te verkrijgen. Later werden ondergrondsche tanks voor 4000 ton benzine met moderne menginrichtingen en steigers met electrische kranen gebouwd in Massaua, Zulu en Assab. De werkplaatsen op de permanente vliegterreinen waren voorzien van een complete inrichting voor revisie en montage en van de noodige reserve- onderdeelen voor vliegtuigen en motoren. Later werden rijdende werk plaatsen op vrachtauto's ingericht, die goede diensten bewezen, toen de provisorisch ingerichte vliegterreinen in gebruik werden genomen. De aanvoer van bommen en mitrailleurmunitie moest overhaast plaats hebben. Het conserveeren bracht moeilijkheden mede, vooral toen nog niet over behoorlijke opslagplaatsen werd beschikt. Het gevolg was, dat onder de bommen aanvankelijk een groot aantal was, dat bij het treffen niet tot explosie kwam. De buitenlandsche pers vermeldde zelfs, dat 50 niet tot explosie kwam en dat de bommen nog uit den oorlogstijd en uit Oostenrijk afkomstig waren. In feite waren het moderne Italiaansche bommen, die echter door hooge temperatuur en vochtigheid minder bruikbaar waren geworden. In Assab deed zich bovendien het bezwaar gevoelen, dat het grondpersoneel door ziekte zeer was geslonken, waardoor de vakkundige behandeling van de bommen met hunne buizen te wenschen overliet. Dit wreekte zich bij een bomaanval van 8 bommenwerpers op het hoofdkwartier van den Negus te Dessié. Daarbij zijn 3 bommen op 10 tot 15 m afstand van het verblijf van den Negus gevallen, echter zonder te explodeeren. Later was het echter hooge uitzondering, dat een Italiaansche bom bij den aanslag niet tot explosie kwam. De verbindingen. Voor de berichtgeving werd zoowel van radio als telefonie gebruik gemaakt. Het radionet telde talrijke stations, ook de noodige stations voor navigatie- doeleinden (weerberichten) Alle bommenwerpers en strategische verkenners waren met radio uitgerust en bemand met ervaren radio-telegrafisten het was mogelijk door radio peiling de positie van het vlg. te bepalen. Gedurende den regentijd werd radiopeiling veelvuldig toegepast om over ontoegankelijke terreinen bij slecht zicht het vliegterrein terug te vinden. De verbindingen maakten het mogelijk het luchtwapen zoo snel in te zetten, dat de verwachtingen verre werden overtroffen. De belangrijkste der per radio gemelde vliegtuigwaamemingen werden, nadat ze op het vliegterrein door de aldaar gestationneerde radiostations waren opgenomen, onverwijld ter kennis van alle betrokken staven gebracht. Daardoor waren deze, in afwachting van de door het H.K. te nemen beslissingen, terstond op de hoogte van de belangrijkste gegevens en konden daardoor, of wel onverwijld ingrijpen, dan wel zich op de te verwachten bevelen voorbereiden. Het co. der lstrkrn. gebruikte zijn radiostations in voorkomend geval mede om uitgezonden formaties van bommenwerpers in kennis te stellen van gewijzigde gegevens betreffende het te bombardeeren doel en van wijziging van opdracht en traject. Door de voortdurende bekendheid met den tactischen toestand waren de vliegtuigverbanden in staat, tactische en strategische bomb.opdn. eigener initiatief uit te voeren, waarbij werd gestart van op meer dan 200 km van het doel gelegen vliegterreinen. Meermalen kwam het voor, dat op bevelen en op aanvragen tot onverwijld ingrijpen kon worden geantwoord „Wordt reeds uitgevoerd". De verbinding tusschen de vliegterreinen onderling bestond bij voorkeur uit telefoon. Moest radio daartoe worden gebruikt, dan moesten de berichten worden vercijferd, waardoor vertraging ontstond in verzending en ontvangst.

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 101