856 Operatiën en tact.indeeling. Bij den aanvang van de vijandelijkheden stonden in O. Afrika ongeveer 100 vlgn. van verouderd type ter beschikking. Bij de bezetting van Addis A. telden de lstrkrn. in O.Afrika 350 vlgn., waarvan 2/3 van de nieuwste typen. Gedurende den veldtocht gingen ongeveer 100 vlgn. door wapenwerking en vliegongevallen verloren. Vliegongevallen moesten in hoofdzaak worden toegeschreven aan geografische en meteorologische omstandigheden. 3/4 van de vlgn. was ingezet in Eritrea, 1/4 in Somaliland. Die in Soma- lilar.d traden op het Z.front zelfstandig opvoor eventueel samenwerken op beide fronten waren zij ondergeschikt aan het oppercommando der lstrkrn., dat in Eritrea was gevestigd. In Eritrea vormden de lstrkrn. 3 brigades, waarvan 2 brigades bommen werpers (elk a 2 regimenten) en één uit strategische en tact. verkenners. De brigade in Somaliland bestond uit verschillende soorten van vlg.ver- banden. Gedurende den veldtocht werd de indeeling van de lstrkrn. naar gelang van de aankomst van nieuwe afdeelingen en de inrichting van nieuwe steunpunten voortdurend veranderd. Toen de vlg.afdeelingen over de vliegterreinen in het bezette gebied moesten worden verdeeld, kreeg de indeeling een meer territoriaal karakter. Deze wijze van indeeling had haar voordeelenin elk afgerond gebied met eigen vliegterreinen was nu één luchtvaartcommandant, zoowel op tact.gebied, als op dat van aan- en afvoer en organisatie. De afdeelingen voor tact.verkenning werden ter beschikking gesteld van de legerkorpsen en de zelfstandige colonnes. Alle bommenwerpers en strat. verkenners werden daarentegen rechtstreeks onder de bevelen van het luchtvaartcommando gesteld. Deze grondslag werd gedurende den geheelen veldtocht gehandhaafd. Ook toen met de bezetting van nieuwe gebieden en inrichting van nieuwe op grooten onderlingen afstand gelegen vliegterreinen de groeps- en hoogere verbanden van de bommenwerpers moesten worden gesplitst, was door de centralisatie in de bevelvoering steeds hetzelfde optreden mogelijk als zou hebben plaats gehad, indien alle afdeelingen op één vliegterrein waren ondergebracht. G. 9. VAN HET WERELDTOONEEL. De gebeurtenissen in China drongen in de maand Augustus de nationale en internationale verwikkelingen elders wederom naar den achtergrond. Zoo ontsnapten de periodieke staatsgreep in Z. Amerika, dit maal in Para guay, botsingen in Zuid-, Midden- en Noord Amerika, onrust in Joegoslavië alsmede opstanden in het N. deel van Syrië en te Mosoel, vrijwel aan 's werelds aandacht. Ook de beroeringen, verwekt door Polen's optreden tegen de in Opper-Silezië wonende Duitschers, de Duitsche agitatie tegen Tsjecho-Slowakije, Hitiers journalistieke oorlog met Engeland en de diplo matieke breuk tusschen Praag en Lissabon n.a.v. een wapenleverantie, vermochten slechts een kortstondige belangstelling te wekken. Meer aandacht werd gewijd aan de voorgestelde verdeeling van Palestina hoewel de mandaatcommissie van den Volkenbond meende, een uitweg te kunnen aangeven door verlenging voor te stellen van de periode van politieke onmondigheid van beide staten, waardoor de Joden ongetwijfeld in het voerdeel zouden zijn, de verwerping van de verdeeling door het te Zürich vergaderde Zionistische congres bewees, dat Engeland van geen

Indisch Militair Tijdschrift | 1937 | | pagina 102